Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu związki zawodowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące związki zawodowe.
Uprawnienia kontrolne związku zawodowego
Aktualizacja: 09.08.2011
Związek zawodowy dysponuje wieloma uprawnieniami kontrolnymi. Należy do nich m.in. branie udziału w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy. »
Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi
Aktualizacja: 03.08.2011
Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10). »
Rejestracja układu zbiorowego pracy
Aktualizacja: 03.08.2011
Aby układ zbiorowy pracy uzyskał moc obowiązującą, konieczna jest jego rejestracja. Podczas procedury rejestracyjnej badana jest zgodność układu z przepisami prawa. »
Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Aktualizacja: 28.07.2011
Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej? »
Ochrona stosunku pracy związkowca - zmiana Kodeksu pracy
Aktualizacja: 01.08.2011
W razie wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy pracownik szczególnie chroniony może domagać się nie tylko odszkodowania, ale i przywrócenia do pracy. Po zmianie art. 50 § 5 k.p. z obu tych roszczeń mogą skorzystać również działacze związkowi. »
Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem
Aktualizacja: 28.07.2011
Od dzisiaj, 28 lipca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy. »
Funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych
Aktualizacja: 26.07.2011
Rozporządzenia Unii Europejskiej i polskie prawodawstwo sankcjonują istnienie organizacji przedstawicielstw pracowniczych, a w przypadku rad pracowniczych nawet zobowiązują, by funkcjonowały w określonych sytuacjach. Oznacza to, że działania kierowniczo-zarządcze zakładu pracy nie są tylko domeną właścicieli lub zarządzającej kadry. »
Kiedy i w jaki sposób wprowadzić regulamin wynagradzania
Aktualizacja: 19.07.2011
Pracodawca, który zatrudnia ponad 20 pracowników, jest zobowiązany wprowadzić regulamin wynagradzania. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby taki dokument stworzył również pracodawca zatrudniający mniejszą liczbę pracowników. »
Rejestrowanie układów zbiorowych
Aktualizacja: 21.06.2011
Układy zakładowe i ponadzakładowe podlegają wpisowi do rejestrów prowadzonych przez właściwego okręgowego inspektora pracy i ministra właściwego do spraw pracy. »
Bolączka europejskich pracowników
Aktualizacja: 09.05.2011
Środowisko pracy w państwach członkowskich UE poddawane jest w coraz większym stopniu presji wynikającej z globalizacji, zmian technologicznych, uelastyczniania sposobów zatrudnienia i organizacji pracy. Pracownicy muszą się permanentnie dostosowywać do zmian. Taki stan rzeczy powoduje, że zaczyna narastać problem zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy. »
Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego
Aktualizacja: 08.06.2011
Oczekiwania pracodawcy i pracowników dotyczące wysokości wynagrodzeń tych ostatnich są z reguły odmienne. Dlatego proces negocjowania podwyżek wynagrodzeń powinien mieć umocowanie w zawartym z pracownikami porozumieniu o zwiększeniu wynagrodzeń. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych. »
Można wypowiedzieć umowę o pracę działaczowi związkowemu, który naruszył prawo
Aktualizacja: 25.05.2011
Zachowanie polegające na pobiciu lub opluciu współpracowników przez działaczy związkowych nie podlega ochronie prawa. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, nawet bez uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej. »
Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego
Aktualizacja: 19.05.2011
Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa? »
Reforma systemu emerytur mundurowych - projekt ustawy
Aktualizacja: 09.05.2011
26 maja zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej, reformującej system emerytur mundurowych. W tym dniu zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą. »
Jak określić zasady współpracy związku zawodowego i pracodawcy
Aktualizacja: 05.05.2011
W praktyce coraz popularniejsze staje się zawieranie porozumień, które są uszczegółowieniem przepisów ustawy związkowej. Takie porozumienie powinno jasno określać zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI