Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwalnianie pracowników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwalnianie pracowników.
Utrata uprawnień do wykonywania pracy uzasadnia rozwiązanie umowy
Aktualizacja: 11.12.2008
Utrata przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia albo za wypowiedzeniem. Zależy to od winy pracownika. »
Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony
Aktualizacja: 11.12.2008
Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem. »
Związkowiec nie zawsze chroniony
Aktualizacja: 11.12.2008
Celem ochrony działaczy związkowych przed zwolnieniem z pracy jest umożliwienie im niezależnego działania w interesie pracowników. Niekiedy jednak ochrona ta jest nadużywana. »
Po zwolnieniu z pracy można kontynuować opłacanie składek
Aktualizacja: 31.12.2008
Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, np. pracownicy, mogą po ich ustaniu kontynuować je dobrowolnie. W tym celu muszą złożyć w ZUS w nieprzekraczalnym terminie 30 dni wniosek i co miesiąc opłacać składki. »
Czy można kontynuować ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy o pracę
Aktualizacja: 31.12.2008
Do końca listopada będę zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 grudnia umowa o pracę zostanie rozwiązana a zakład pracy, w którym byłem zatrudniony będzie zawierał ze mną umowy o dzieło. Czy mogę sam opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? »
Czy pracodawca zawsze musi konsultować wypowiedzenie umowy
Aktualizacja: 11.12.2008
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.). Czy w każdych okolicznościach pracodawca ma obowiązek konsultować ze związkami wypowiedzenie umowy pracownikowi? »
Jakie obowiązki musi spełnić firma, zatrudniając telepracownika
Aktualizacja: 11.12.2008
Zatrudniam w swojej firmie na stanowisku niezależnego specjalisty pracownicę w ciąży. Po porodzie chciałaby przez ok. trzy lata zajmować się dzieckiem i w związku z tym zwróciła się z prośbą o zatrudnienie jej na warunkach tzw. telepracy. Jakie obowiązki musi spełnić firma, żeby zatrudnić pracownika w formie telepracy? »
Czy można zwolnić pracownika, który mimo choroby wykonywał pracę
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Sporo kontrowersji budzi kwestia, czy wypowiedzenie umowy pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu otrzymania wypowiedzenia był chory, narusza sformułowany w art. 41 k.p. zakaz. »
Ponowne zatrudnienie pracownika
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracownik, który uzyskał wyrok przywracający go do pracy, może żądać wykonania tego orzeczenia w drodze postępowania egzekucyjnego. W toku tego postępowania opornemu pracodawcy grożą grzywny, a nawet areszt. »
Nie można pogorszyć pracownikowi warunków pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracodawca przejmujący zakład pracy nie może zmienić warunków pracy pracownika na jego niekorzyść z powodu samego przejęcia zakładu, nawet jeśli pracownik wyraża zgodę na taką zmianę. »
Ochrona kobiet w ciąży i w okresie macierzyństwa
Aktualizacja: 11.12.2008
Kobiety w ciąży korzystają z silnej ochrony prawnej. Przede wszystkim nie można im wypowiedzieć umowy, nie można zatrudniać przy pracach niebezpiecznych ani w porze nocnej, wreszcie pracodawca ma obowiązek zwolnić je na badania lekarskie. »
Ile kosztuje sprawa w sądzie pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Wnosząc do sądu pozew, w którym wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 tys. zł, pracownik i pracodawca muszą uiścić opłatę stosunkową. Jeśli kwota dochodzonego roszczenia jest niższa, płacą tylko opłatę podstawową w kwocie 30 zł i to dopiero skarżąc wydane orzeczenie. »
Trzeba przywrócić do pracy mimo likwidacji stanowiska
Aktualizacja: 11.12.2008
Swoboda działania przedsiębiorcy nie wyłącza jego odpowiedzialności za naruszenie przepisów prawa pracy. Ze swobody przedsiębiorcy w kształtowaniu struktury organizacyjnej zakładu pracy nie wynika, że dokonana w ramach tej swobody likwidacja stanowiska pracy uniemożliwia lub czyni niecelowym przywrócenie do pracy pracownika, z którym bezzasadnie i z naruszeniem formalnych wymagań rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 par. 2 w zw. z art. 45 par. 2 k.p.). »
Pracownik nie musiał składać oświadczenia
Aktualizacja: 11.12.2008
Do stosunku pracy nie można stosować wadliwej i sprzecznej z konstytucją ustawy lustracyjnej - orzekł 17 października 2007 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie. »
Pracodawca decyduje, z kim podpisać umowę
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracodawca może podpisać umowę o zakazie konkurencji z każdym pracownikiem, który według niego ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »