Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zmiany prawa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zmiany prawa.
Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego
Aktualizacja: 19.11.2009
Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie obliczania wynagrodzenia urlopowego. Zmiany będą dotyczyć m.in. sposobu ustalania podstawy służącej do obliczania ww. wynagrodzenia. »
Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie
Aktualizacja: 28.10.2009
Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia. »
Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego
Aktualizacja: 14.10.2009
Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę. »
Prowspólnotowa wykładnia prawa krajowego
Aktualizacja: 28.09.2009
Obowiązek organów państw członkowskich dokonywania wykładni prawa krajowego w zgodzie z prawem wspólnotowym oznacza, że w sporach rozpatrywanych przed sądami krajowymi albo organami administracyjnymi jednostka może skutecznie kwestionować takie zastosowanie prawa krajowego, które prowadziłoby do sprzeczności z prawem wspólnotowym. »
Aktualizacja: 18.09.2009
Okres zasiłkowy 2008/2009 został wydłużony do 31 października 2009 r. Od listopada zostaną waloryzowane kwoty świadczeń rodzinnych, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym. »
Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji
Aktualizacja: 01.10.2009
Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy. »
Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej
Aktualizacja: 30.09.2009
Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna. »
Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży
Aktualizacja: 30.09.2009
Od 1 listopada br. zmienią się przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Przy ubieganiu się o te świadczenia trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską podczas ciąży. »
Aktualizacja: 30.09.2009
Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacone co miesiąc i wyniosą 10 proc. emerytury podstawowej, tj. obecnie 68 zł. Jeżeli rolnik ma ponad 50 hektarów ziemi, jego składka będzie odpowiednio wyższa. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o KRUS, która wchodzi w życie 1 października. »
Zmiany w rozliczaniu czasu pracy – ustawa antykryzysowa
Aktualizacja: 29.09.2009
Pracodawcy dotknięci kryzysem ekonomicznym mogą obniżać koszty zatrudnienia, korzystając z rozwiązań proponowanych przez tzw. ustawę antykryzysową. Mają oni m.in. możliwość uelastycznienia planowania i rozliczania czasu pracy zatrudnionych u siebie pracowników. »
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta
Aktualizacja: 28.09.2009
Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta. »
Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja
Aktualizacja: 27.09.2009
Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm. »
Pracownicy zaoszczędzą na zeznaniach podatkowych PIT
Aktualizacja: 28.09.2009
Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy. »
Umowy na czas określony – nowe regulacje
Aktualizacja: 02.10.2009
22 sierpnia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony. Odtąd pracodawca będzie mógł wielokrotnie zatrudniać pracowników na czas określony, ale na okres maksymalnie 24 miesięcy. »
Łatwiejsze zatrudnienie osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 24.09.2009
23 września br. odbyło się spotkanie Komisji Przyjazne Państwo. Omówiony został projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zadecydowano, że Komisja skieruje projekt nowelizacji do Marszałka Sejmu. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »