Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zatrudnianie pracowników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zatrudnianie pracowników.
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracodawca, kierując się potrzebami swojej firmy, miał prawo zwolnić pracownika polskiego i zatrudnić na jego stanowisko oraz lepiej opłacić pracownika niemieckiego. »
Zwolnieni pracownicy mają pierwszeństwo w przyjęciu do pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Pracownik, który utracił zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych, może domagać się ponownego przyjęcia do pracy w sytuacji, gdy jego były pracodawca zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej. »
Wypłata refundacji tylko na podstawie umowy
Aktualizacja: 11.12.2008
Starosta dokonuje wypłaty refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na podstawie warunków określonych w umowie zawartej z pracodawcą. Treść umowy powinna zawierać szczegółowe warunki jej realizacji i wzajemne zobowiązania stron. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę? »
Pracownik może zapłacić wysokie odszkodowanie za nieprzystąpienie do pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Powstanie stosunku pracy nie jest zależne od faktycznego rozpoczęcia pracy przez pracownika. Wystarczy samo zawarcie umowy. »
Nie można przedłużyć okresu wykonywania pracy
Aktualizacja: 11.12.2008
Trzecia umowa o pracę na czas określony zawarta pomiędzy tymi samymi stronami przekształca się na podstawie przepisów kodeksu pracy w umowę na czas nieokreślony, pod warunkiem jednak, że przerwy pomiędzy nimi nie przekraczają jednego miesiąca. Podpisanie aneksu w celu przedłużenia terminu trwania umowy terminowej jest nieważne. »
Zmiana miejsca pracy w ciągu roku wpływa na sposób korzystania przez pracownika z wypoczynku
Aktualizacja: 15.12.2008
Zmieniając miejsce pracy w ciągu roku kalendarzowego, pracownik u każdego pracodawcy nabywa urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Nie zawsze jednak pracodawca musi mu udzielić urlopu w wymiarze, jaki wynika z zasady proporcjonalności. »
Nie można wykonywać obowiązków pracowniczych na urlopie bezpłatnym
Aktualizacja: 15.12.2008
Pracodawca, który udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego, nie może wymagać od niego wykonywania pracy. Może z nim natomiast zawrzeć umowę cywilnoprawną na wykonywanie innych czynności niż wynikające z umowy o pracę. »
Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę a umowy cywilnoprawne
Aktualizacja: 13.12.2008
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego określonej części powoduje istotne skutki prawne dla pracowników przejmowanego zakładu, które uregulowane są przede wszystkim w art. 231 kodeksu pracy. Wątpliwości budzą natomiast skutki tego przejęcia dla osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło lub kontraktu menedżerskiego. »
O czym trzeba pamiętać podpisując przedwstępną umowę o pracę
Aktualizacja: 13.12.2008
Niekiedy różne okoliczności zmuszają strony do odłożenia na później podpisania umowy o pracę. Aby zminimalizować ryzyko, że jedna z nich wycofa się z przyjętych ustaleń, mogą one podpisać tzw. przedwstępną umowę o pracę. »
Aktualizacja: 13.12.2008
W związku z sytuacją na rynku pracy coraz więcej firm chce zatrudniać cudzoziemców. Czy w każdym przypadku pracodawca musi mieć zezwolenie na jego zatrudnienie? Od czego zależy jego uzyskanie i ile ono kosztuje? »
Zawarcie trzeciej umowy na czas określony
Aktualizacja: 13.12.2008
Kodeks pracy zawiera regulację, zgodnie z którą umowa o pracę na czas określony może zostać automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony. »
Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem
Aktualizacja: 05.01.2010
Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy. »
Kiedy prowadzący działalność odbywa podróż służbową
Aktualizacja: 22.12.2008
Prawo pracy reguluje wyłącznie zagadnienia związane z podróżami służbowymi pracowników, czyli osób zatrudnionych przez pracodawców na podstawie stosunku pracy. Jednak w ramach prowadzonej działalności podróże służbowe odbywają także przedsiębiorcy. Ze względu na to, iż nie są oni pracownikami, stosuje się do nich inne regulacje. »
Wniosek o odroczenie składek za XI