Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zasiłek chorobowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zasiłek chorobowy.
Jak prawidłowo prowadzić dokumentację zasiłkową
Aktualizacja: 14.12.2010
Płatnicy uprawnieni do wypłaty zasiłków mają obowiązek utworzyć i prowadzić dla swoich ubezpieczonych dokumentację w związku z powstałą niezdolnością do pracy, tzw. dokumentację zasiłkową. W związku z tym mogą pojawić się wątpliwości, jakie dokumenty płatnik powinien kompletować we własnym zakresie, a jakich może żądać od ubezpieczonych. »
Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu
Aktualizacja: 08.12.2010
Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu? »
Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?
Aktualizacja: 22.09.2011
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony – na podstawie przepisów o wynagradzaniu – zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dotyczy to niektórych grup pracowników, które mają prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy w czasie trwania zatrudnienia na podstawie przepisów szczególnych. »
Od kiedy prawo do zasiłku chorobowego?
Aktualizacja: 22.09.2011
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu ubezpieczenia, tzw. okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany dla ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i dobrowolnie. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 08.12.2010
ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński. »
Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu
Aktualizacja: 03.12.2010
Ojciec naszej pracownicy od 20 lat prowadził zakład szewski. Należne składki na ubezpieczenia, w tym chorobowe, opłacał w terminie. Wpłatę za lipiec br. źle oznaczył jako wpłatę za sierpień br. i w rezultacie za sierpień zostały dokonane dwie wpłaty. Na okres od 10 października do 30 listopada br. otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie otrzymał zasiłku chorobowego, gdyż zmarł 8 listopada br. Czy nasza pracownica jako pełnoletnia córka będąca na własnym utrzymaniu (jest zatrudniona na umowę o pracę i już się nie uczy) ma prawo wystąpić o zasiłek chorobowy po zmarłym ojcu? Jest jedynym członkiem rodziny, gdyż jej ojciec był wdowcem. Czy błąd w opłaceniu składki ma tutaj znaczenie? »
Aktualizacja: 22.11.2010
Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia? »
Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Aktualizacja: 19.11.2010
Pracownica do 1 października przebywała na zasiłku chorobowym i wypłacany miała dodatek stażowy (nieoskładkowany) w pełnej wysokości – nie było go w podstawie zasiłku chorobowego. Regulamin wynagradzania przewiduje, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika pracodawca wypłaca dodatek stażowy. Od 2 października pracownica jest na zasiłku macierzyńskim. Czy dodatek stażowy należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego? »
Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy
Aktualizacja: 16.11.2010
Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy? »
Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo
Aktualizacja: 18.11.2010
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK). »
Czy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ma osoba, która nie pobiera przyznanej emerytury
Aktualizacja: 06.11.2010
Osoba mająca prawo do emerytury nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, chociażby była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i nie pobierała emerytury ze względu na jej zawieszenie (wyrok Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2010 r., I UK 41/10). »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 08.11.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik. »
Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy
Aktualizacja: 03.11.2010
Pracownik miał wypadek drogowy, gdy jechał służbowym samochodem. Wracał wówczas ze spotkania z klientem już po godzinach pracy, ale do siedziby firmy. W wyniku wypadku przebywał na zwolnieniu lekarskim przez cały sierpień. Analiza okoliczności i oględziny miejsca wypadku zajęły tyle czasu, że zanim został sporządzony protokół powypadkowy uznający zdarzenie za wypadek przy pracy, wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%, a potem zasiłek z ubezpieczenia chorobowego zamiast z wypadkowego. Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS, przeliczyć świadczenia i co z podatkiem dochodowym? »
Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek
Aktualizacja: 29.10.2010
Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją. »
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy
Aktualizacja: 22.10.2010
Od 4 miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą, z tym że najprawdopodobniej z powodu choroby będącej następstwem wypadku będę musiał przez jakiś czas skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Co ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy przez okres choroby mogę ich nie płacić? Czy mogę zawiesić na jakiś czas prowadzenie działalności? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?