Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop wypoczynkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop wypoczynkowy.
Jak naliczyć składki od świadczenia urlopowego, które wypłacono nienależnie
Aktualizacja: 04.09.2009
Zatrudniamy pracownika do 22 sierpnia br. Przed rozwiązaniem umowy o pracę pracownik miał wykorzystać urlop wypoczynkowy, udzielony od 5 do 18 sierpnia br. Dzień przed urlopem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik zachorował 7 sierpnia br. Nie przedłużymy z nim umowy o pracę, w związku z tym nie będzie już mógł wykorzystać urlopu i powinien zwrócić świadczenie urlopowe. Jakie konsekwencje będzie miało zwolnienie pracownika z obowiązku oddania tej kwoty pod względem podatkowo-składkowym i jak to rozliczyć? »
Urlopy pracownicze (art. 152-175)
Aktualizacja: 29.09.2011
W dziale siódmym uregulowano kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie oraz urlopu bezpłatnego. »
Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 02.09.2011
Każdy pracownik co roku ma prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe dni wypoczynku. »
Aktualizacja: 27.07.2009
Jeden z naszych pracowników chce wykorzystać w nadchodzącym tygodniu część urlopu. Twierdzi, że ma do tego prawo. Czy można przychylić się do wniosku pracownika i udzielić mu urlopu wypoczynkowego tylko na część dnia pracy, np. na 2 godziny w dniu, w którym pracownik powinien pracować 8 godzin? »
Czas pracy osób niepełnosprawnych?
Aktualizacja: 02.09.2011
Czas pracy osób niepełnosprawnych jest krótszy od pracy pozostałych pracowników. Umożliwia on udział niepełnosprawnym w rynku pracy. »
Aktualizacja: 23.07.2009
Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy? »
Aktualizacja: 19.09.2011
Wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy muszą odbierać telefony od pracodawcy w czasie urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może ich zmusić do zabrania ze sobą telefonu komórkowego? »
Przesunięcie urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 01.08.2014
Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego? »
Wynagrodzenie urlopowe pracownika
Aktualizacja: 30.06.2009
Wynagrodzenie urlopowe pracownika zatrudnionego na część etatu liczy się jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika. Najważniejsze jest, aby prawidłowo ustalić wymiar urlopu. »
Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje równolegle u dwóch pracodawców
Aktualizacja: 30.06.2009
Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu? »
Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne
Aktualizacja: 29.06.2009
Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne? »
Zmiana terminu urlopu z powodu choroby
Aktualizacja: 19.09.2011
Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada? »
Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy
Aktualizacja: 22.06.2009
Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego? »
Obliczanie wysokości urlopu proporcjonalnego na przełomie miesięcy
Aktualizacja: 17.06.2009
Jak poprawnie obliczyć pracownikowi urlop, gdy przepracował 1 miesiąc kalendarzowy (zatrudniony był np. 8 maja, a zwolniony na własne żądanie 8 czerwca). Pracownik nie przepracował 10 lat. »
Zmienne składniki wynagrodzenia a urlop
Aktualizacja: 19.09.2011
Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Wiadomo, że osoba na urlopie otrzyma takie samo wynagrodzenia jakie otrzymałaby, gdyby pracowała. A co w sytuacji, gdy nasze wynagrodzenie to nie tylko wypłata zasadnicza? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?