Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.
Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracownik spóźnił się do pracy o kilka godzin. Pracodawca chciał mu wymierzyć karę porządkową. Zaproponował jednak pracownikowi, że odstąpi od jej wymierzania pod warunkiem jednak, że pracownik zrzeknie się prawa do dwóch dni urlopu wypoczynkowego, który pozostał mu jeszcze do wykorzystania. Czy wyrażenie zgody przez pracownika spowoduje utratę przez niego prawa do urlopu? - pyta Czytelniczka z Gorzowa Wielkopolskiego. »
Aktualizacja: 18.12.2008
Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat. »
Postępowanie wyjaśniające w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 18.12.2008
Jedną z wad postępowań sądowych jest ich długotrwałość i przewlekłość. Ustawodawca, chcąc wyeliminować ten stan, stworzył pewne mechanizmy, które mają na celu przyspieszenie postępowania. »
Pożyczki z funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 16.12.2008
Fundusz socjalny pracodawcy mogą przeznaczyć nie tylko na działalność socjalną. Część jego środków może być wykorzystana na pomoc mieszkaniową dla pracowników. »
Pracownicze koszty uzyskania przychodów (cz.1)
Aktualizacja: 22.12.2008
Podstawowe koszty uzyskania przychodów wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego czy stosunku pracy. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Od 1 czerwca 2007 r. jestem emerytem. Z dniem 1 listopada zostałem zatrudniony w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze. Czy będę mógł korzystać ze świadczeń funduszu socjalnego w tym zakładzie? »
Aktualizacja: 17.12.2008
Z dniem 1 czerwca podjęłam dodatkową pracę również w pełnym wymiarze czasu pracy. Mam już 12 lat stażu pracy i posiadam wykształcenie wyższe. Czy przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego w dodatkowym stosunku pracy należy uwzględnić również okres nauki - pyta Czytelniczka z Gdańska. »
Charakter prawny pakietu socjalnego
Aktualizacja: 16.12.2008
• pakiet socjalny - umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej• pakiet socjalny - źródło prawa pracy• korzyści z zawarcia pakietu socjalnegoPrzepisami prawa pracy są określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy przepisy powszechnie obowiązującego prawa, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych opartych na ustawie (art. 9 k.p.). »
Aktualizacja: 18.12.2008
Z dniem 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady przyznawania prawa do emerytur z tytułu wykonywania pracy górniczej. Na starych zasadach można przejść na emeryturę górniczą do 31 grudnia 2008 r. »
Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu
Aktualizacja: 08.12.2008
Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych. »
Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu
Aktualizacja: 08.08.2013
Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych. »
Aktualizacja: 17.12.2008
Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować ich letni wypoczynek. »
Nagrody jubileuszowe dla pracowników samorządowych i nauczycieli
Aktualizacja: 31.12.2008
W jaki sposób ustalić prawo do nagrody jubileuszowej pracownika (nauczyciela)? Co jest wliczane do okresu uprawniającego do tej nagrody? »
Aktualizacja: 15.12.2008
Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące. »
Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej
Aktualizacja: 15.12.2008
Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie? »
Wniosek o odroczenie składek za XI