reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: umowa o pracę

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.

Czy płatne szczepienie pracownika wlicza się do podstawy wymiaru składek

Aktualizacja: 19.12.2008

W tym roku w czasie przysługującego mi urlopu zamierzam wybrać się na egzotyczną podróż do Afryki. W związku z tym faktem postanowiłem się zaszczepić przeciwko tropikalnym chorobom. Mój pracodawca postanowił sfinansować dla mnie to szczepienie w ramach premii za dobre wyniki w pracy. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania? »

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Aktualizacja: 22.12.2008

Jedna z naszych pracownic zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo jest w ciąży. Pracownicy tej w przyszłym miesiącu kończy się umowa. W jakich przypadkach pracownica ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy urodzi dziecko po ustaniu zatrudnienia? »

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Aktualizacja: 16.12.2008

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński. »

Świadczenie przedemerytalne

Aktualizacja: 17.12.2008

Niekiedy zdarza się, że pracownik zwolniony z pracy może przejść na świadczenie przedemerytalne. Warto poznać zasady rządzące tą instytucją co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, dla firmy taka decyzja pracownika wcale nie musi być niekorzystna. Po drugie, zawsze możemy sami znaleźć się w takiej sytuacji. »

Uzyskanie wyższych zasiłków

Aktualizacja: 22.12.2008

Zawarcie przez kobietę w ciąży, opłacającą składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i działalność tę kontynuującą, umowy o pracę w celu uzyskania wyższych zasiłków przysługujących z ubezpieczenia chorobowego może być ocenione jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 i 3 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Wyrok Sądu Najwyższego z 14 marca 2006 r. (sygn. akt I UK 168/05) »

Czy umowa o dzieło zawarta z pracownikiem przed powrotem z urlopu bezpłatnego podlega składkom

Aktualizacja: 30.12.2008

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 lutego do 25 lipca 2007 r. Zawarliśmy z tą osobą umowę o dzieło na okres od 15 do 31 lipca 2007 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy o dzieło zostanie wypłacone 31 lipca 2007 r. razem z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za lipiec. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło osoba ta podlega ubezpieczeniom i czy należy przekazać za nią do ZUS jakieś dokumenty? »

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym? »

Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Aktualizacja: 17.12.2008

Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki? »

Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Aktualizacja: 22.12.2008

Złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Starałam się również o dodatek w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Okazało się, że nasz dochód jest za wysoki. Ja prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Jego umowa kończy się 30 września br. i już wiemy, że nie zostanie przedłużona na kolejny okres. Chcę ponownie starać się o świadczenia rodzinne. Czy otrzymam również dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, jeżeli wniosek złożę w październiku br.? »

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownikom w naszym zakładzie pracy przysługuje premia kwartalna, która jest pomniejszana za okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jak postępować, gdy taka premia za jeden z kwartałów nie została przyznana pracownikowi? »

Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Aktualizacja: 17.12.2008

Jestem księgową w firmie reklamowej. Jedna z osób zatrudnionych przez nas w ramach prac interwencyjnych zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Czy prawo do tego świadczenia zostanie jej przyznane od razu po upływie okresu, na jaki zawarliśmy z tą osobą umowę o pracę? »

Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Aktualizacja: 22.12.2008

Jeden z naszych młodych pracowników (ma 20 lat) studiuje zaocznie, nie ma rodziców (zginęli w wypadku pół roku temu). Czy osoba ta może ubiegać się o zasiłek rodzinny? »

Jaki przychód spowoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 22.12.2008

W naszej firmie pracodawca finansuje nam składkę ubezpieczenia emerytalnego (III filar). Umowa ubezpieczeniowa zawarta jest z firmą, a nie z poszczególnymi pracownikami. Kwota składki stanowi przychód pracownika i jest doliczona do wynagrodzenia brutto, a następnie, po odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne i podatku, potrącana jest z wynagrodzenia i odprowadzana do funduszu emerytalnego. Pracodawca finansuje te składki również osobom przebywającym na urlopach wychowawczych. Czy uzyskiwanie takiego przychodu przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym jest równoznaczne z podjęciem pracy zarobkowej i powoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem? »

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu? »

Jak rozliczyć zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia pracownika

Aktualizacja: 19.12.2008

Od grudnia 2006 r. przyszła do pracy nowa pracownica. Otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 7600 zł. W czerwcu br. otrzymaliśmy z ZUS informację o przekroczeniu przez nią w grudniu limitu 30-krotności, a następnie zwrot nadpłaconych składek. Składki powinny być naliczone od kwoty 3500 zł. W jaki sposób wykazać na liście płac zwrot składek pracownicy? Jak skorygować składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek? »

reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama