Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu spory zbiorowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące spory zbiorowe.
Spór zbiorowy nie dla spraw indywidualnych
Aktualizacja: 18.02.2013
Spór zbiorowy pracy pozwala pracownikom na dochodzenie spraw właściwych dla ich zbiorowości. Niedopuszczalny jest spór zbiorowy dotyczący spraw indywidualnych pracownika. »
Aktualizacja: 08.01.2013
Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych (art. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – DzU z 1991 r. nr 55, poz. 236 ze zm.; zwanej dalej ustawą). »
Aktualizacja: 23.10.2012
Konflikt między pracodawcą a związkiem zawodowym może zostać rozwiązany za pomocą reguł określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Jednak ich stosowanie wiąże się dla pracodawcy z pewnym ryzykiem, np. możliwością rozpoczęcia strajku przez związek zawodowy. »
Spór zbiorowy ze związkiem zawodowym
Aktualizacja: 28.08.2012
Rejestrowanie układów zbiorowych
Aktualizacja: 21.06.2011
Układy zakładowe i ponadzakładowe podlegają wpisowi do rejestrów prowadzonych przez właściwego okręgowego inspektora pracy i ministra właściwego do spraw pracy. »
Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas strajku
Aktualizacja: 11.04.2019
Za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji. »
Aktualizacja: 04.02.2011
Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. »
Aktualizacja: 23.12.2010
Kiedy organizacja związkowa złoży pracodawcy żądania, które powinien on spełnić, to znaczy, że rozpoczyna się spór zbiorowy. Pracodawcę i przedstawicieli pracowników czekają rokowania, mediacja, a w najgorszym razie strajk. O sporze zbiorowym nie ma mowy, gdy żądania nie dotyczą spraw związanych ze stosunkiem pracy. »
Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki
Aktualizacja: 10.11.2010
Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego. »
Aktualizacja: 28.09.2010
Zagadnienie sporów zbiorowych między pracownikami a pracodawcą lub pracodawcami reguluje ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spory zbiorowe dzielą się co do zasady na spory o prawo oraz spory o interesy. »
Aktualizacja: 26.07.2010
Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika. »
Koszty sądowe w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 01.07.2010
Spór sądowy z pracownikiem może być dla pracodawcy bardzo kosztowny, gdyż w razie przegranej będzie musiał pokryć wszystkie koszty sądowe. W niektórych przypadkach sąd może zwolnić pracodawcę z ponoszenia tych kosztów, np. z powodu złej sytuacji finansowej. »
Procedura prowadzenia sporu zbiorowego
Aktualizacja: 28.04.2010
Rokowania między stronami sporu zbiorowego kończą się podpisaniem tzw. protokołu rozbieżności. Po bezskutecznej mediacji również sporządza się taki dokument wraz ze wskazaniem stanowisk stron, jednak w tym przypadku konieczne jest podpisanie go także przez mediatora. »
Naruszenie przez pracodawcę zakładowych źródeł prawa pracy
Aktualizacja: 17.08.2009
W razie trudnej sytuacji finansowej pracodawcy można na okres do 3 lat zawiesić na podstawie porozumienia stosowanie postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów pracy, statutów. »
Aktualizacja: 23.04.2009
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika biorącego udział w nielegalnym strajku. Jednocześnie może domagać się odszkodowania za szkodę poniesioną w jego wyniku. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »