Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu śmierć pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące śmierć pracownika.
Wypłata emerytury pomostowej po śmierci wnioskodawcy
Aktualizacja: 13.07.2009
Mój mąż złożył wniosek o emeryturę pomostową, niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję przyznającą mu to świadczenie kilka dni po jego śmierci. Czy w takiej sytuacji jako żona mam prawo do tego świadczenia? »
Wysokość odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy
Aktualizacja: 08.07.2009
Wysokość jednorazowego odszkodowania należy ustalać na podstawie przepisów obowiązujących w dniu, w którym zapadła decyzja ZUS odmawiająca przyznania takiego odszkodowania. Jeżeli wnioskodawca otrzyma odszkodowanie na podstawie wyroku sądowego, należą mu się dodatkowo cywilne odsetki ustawowe, również liczone od dnia pierwotnej decyzji ZUS (uchwała Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I UZP 2/09). »
Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy
Aktualizacja: 01.06.2009
Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy? »
Aktualizacja: 07.04.2009
Prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego po zmarłym renciście może przysługiwać tylko w przypadku, gdy zostanie wykazane, że choroba zawodowa była co najmniej współprzyczyną zgonu (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II UK 249/08). »
Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego pracownika
Aktualizacja: 27.03.2009
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych ze śmiercią jego pracownika. Część z tych obowiązków jest analogiczna do czynności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, np. pracodawca musi wydać świadectwo pracy, wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wystawić deklarację PIT. Dodatkowo pracodawca musi wypłacić osobom uprawnionym odprawę pośmiertną. »
Jak ZUS ustali wysokość renty rodzinnej
Aktualizacja: 29.01.2009
Kompletuję wniosek o rentę rodzinną po naszym zmarłym pracowniku. Pracownik pozostawił dwoje małoletnich dzieci i wdowę. Wszyscy są uprawnieni do renty rodzinnej (dzieci, bliźnięta mają 17 lat i uczą się, wdowa ma ukończone 50 lat). Ponadto wdowa pracuje. Co dla uprawnionych członków rodziny jest bardziej korzystne? Jak ZUS oblicza rentę rodzinną? Czy wysokość tej renty będzie inna, jeśli do świadczenia upoważniona będzie tylko wdowa, a może ZUS obliczy świadczenie korzystniej, gdy świadczenie będzie pobierało również dwoje dzieci? »
Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika
Aktualizacja: 12.01.2009
W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika. »
Kiedy i na jakich zasadach przysługuje odprawa pośmiertna
Aktualizacja: 31.12.2008
Jednym z podstawowych uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy jest odprawa pośmiertna. Przysługuje ona w określonej wysokości wskazanym członkom rodziny zmarłego pracownika. »
Czy osoba, która nadal pracuje, ma prawo do renty rodzinnej
Aktualizacja: 17.12.2008
Zmarł mąż naszej 47-letniej pracownicy, który przez 10 lat był pracownikiem innej firmy. Na wychowaniu pracownicy pozostała córka w wieku 15 lat, która nadal się uczy. Czy pracownica ma prawo do renty po zmarłym mężu? Czy jeśli otrzyma na siebie rentę rodzinną, będzie mogła nadal pracować? »
Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego
Aktualizacja: 18.12.2008
Artykuł 57 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2008 r., sygn. SK 58/06). »
Aktualizacja: 09.12.2008
Wprowadzenie się w stan nietrzeźwości po wykonaniu pracy, ale podczas powrotu z miejsca wykonywania pracy do siedziby pracodawcy nie powoduje, że pracownik przestaje być w dyspozycji pracodawcy. Stan nietrzeźwości nie wyklucza więc możliwości uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. »
Europejska agencja bezpieczeństwa i zdrowia w pracy
Aktualizacja: 08.12.2008
Jednym z najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej jest duża liczba wypadków w pracy i chorób zawodowych pracowników. Instytucją powołaną do walki z tym zjawiskiem jest Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. »
Aktualizacja: 09.12.2008
W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku. »
Prawo wdowy do renty rodzinnej
Aktualizacja: 29.01.2009
Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej? »
Śmierć cudzoziemca - wypłata zasiłku pogrzebowego
Aktualizacja: 30.12.2008
Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci cudzoziemca? Jakie rodzaje wydatków są pokrywane w ramach kosztów pogrzebu cudzoziemca organizowanego w kraju, a jakie gdy pogrzeb odbywa się za granicą? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Ecovis System Rewident Sp. z o.o.
Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »