Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składniki wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składniki wynagrodzenia.
Dodatki do wynagrodzeń (cz. 3)
Aktualizacja: 31.12.2008
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych to jeden z najczęściej wypłacanych dodatków do wynagrodzenia polskim pracownikom. »
Dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)
Aktualizacja: 31.12.2008
Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz niejednokrotnie z różnego rodzaju dodatków, zarówno obligatoryjnych, jak i fakultatywnych. »
Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku
Aktualizacja: 30.12.2008
Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo. »
Czy pracodawca może odmówić wypłaty premii regulaminowej
Aktualizacja: 31.12.2008
14 marca 2008 r. pracodawca wypłacił pracownikom premie regulaminowe za IV kwartał 2007 r. w wysokości 1,5 tys. zł. Jestem jednym z najlepszych sprzedawców w naszej firmie. Jednak ku mojemu zaskoczeniu nie otrzymałem należnej mi gratyfikacji. Po moim proteście pracodawca poinformował mnie, że wyniki mojej pracy są zbyt słabe i premia mi się nie należy. Tymczasem inny pracownik, który osiągnął o wiele niższe ode mnie wyniki sprzedaży, dostał pieniądze. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodnie z prawem? »
Koszty uzyskania przychodu przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy
Aktualizacja: 31.12.2008
Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów. »
Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz.2)
Aktualizacja: 31.12.2008
Prawo do dodatków przewidzianych w Kodeksie pracy przysługuje ściśle określonym kategoriom pracowników. »
Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)
Aktualizacja: 31.12.2008
W Kodeksie pracy polski ustawodawca zawarł wiele dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, które niejednokrotnie znacząco powiększają dochód pracownika. »
Przyznanie dodatku z tytułu okresowego powierzenia dodatkowych zadań
Aktualizacja: 31.12.2008
Jestem pracownikiem urzędu miasta. Oprócz moich obowiązków urzędniczych powierzono mi także funkcję pełnomocnika ds. jakości. Otrzymuję za to dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w wysokości 30% wynagrodzenia. Przepis stanowi, że dodatek ten przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok. Jak należy właściwie rozumieć to ograniczenie? W moim przypadku dodatek jest przyznawany na okresy kwartalne, ale w sposób ciągły. »
Jak liczyć podstawę odprawy emerytalnej
Aktualizacja: 31.12.2008
Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego (DPS). We wrześniu pracownik odchodzi na emeryturę, w związku z tym mamy obowiązek wypłacić mu 6-miesięczną odprawę. Na wynagrodzenie pracownika składają się: wynagrodzenie zasadnicze 1000 zł, premia regulaminowa - 20% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek stażowy 20% wynagrodzenia zasadniczego. W lipcu pracownik otrzymał premię regulaminową w zwiększonej wysokości - 40%. Jakie składniki należy przyjąć do obliczenia podstawy odprawy (czy wynagrodzenie zasadnicze + dodatek stażowy + 20% premii regulaminowej czy wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i średnią wysokość premii z 3 miesięcy)? »
Czy opłacać składki od dodatku stażowego za czas choroby pracownika
Aktualizacja: 11.02.2009
W naszym zakładzie pracy pracownicy otrzymują dodatek stażowy, który jest im wypłacany w stałej wysokości zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres choroby. Czy w przypadku, gdy pracownik choruje i za ten okres otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz dodatek stażowy, to od części dodatku (przypadającej na okres pobierania wynagrodzenia) powinna być naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne? »
Jak rozliczać dodatki za rozłąkę
Aktualizacja: 31.12.2008
Dodatek za rozłąkę, wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejsowości niż ta, w której znajduje się siedziba firmy, zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju. »
Dowóz pracowników przez pracodawcę do miejsca pracy
Aktualizacja: 31.12.2008
Nasza spółka zajmuje się produkcją wafli. Zakład produkcyjny znajduje się w hali na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali codziennie rano i popołudniu dowozimy i odwozimy pracowników do i z pracy. Czy wartość takiego dowozu podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy może powinniśmy doliczać tę wartość do przychodów z wykonywanej pracy? »
Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia
Aktualizacja: 31.12.2008
Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności? »
Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy
Aktualizacja: 23.12.2008
Pracownik oprócz stałego wynagrodzenia otrzymuje dodatek stażowy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. miał też prawo do dodatku specjalnego. Czy obliczając mu zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 czerwca muszę uwzględnić te dodatki? »
Aktualizacja: 23.12.2008
Składka na ubezpieczenie chorobowe jest odprowadzana również od innych składników wynagrodzenia pracownika niż wynagrodzenie zasadnicze. Jednak nie wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI