Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składka na ubezpieczenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składka na ubezpieczenie.
Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?
Aktualizacja: 22.09.2011
Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki. »
W jakich dokumentach rozliczamy składki na ubezpieczenia?
Aktualizacja: 23.09.2011
Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych. »
Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie
Aktualizacja: 23.09.2011
Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek. »
W jakich dokumentach rozliczamy składki?
Aktualizacja: 23.09.2011
Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych. »
Jakie przychody nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?
Aktualizacja: 17.09.2014
Istnieją przypadki, kiedy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie wlicza się niektórych rodzajów przychodów. Oznacza to, że pewne przychody, które uzyskujemy nie podlegają oskładkowaniu. »
Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym
Aktualizacja: 17.06.2014
Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. »
Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu?
Aktualizacja: 22.09.2011
Objęcie ubezpieczeniem chorobowym ma nam gwarantować prawo do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych w przypadku choroby lub macierzyństwa. Ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. »
Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?
Aktualizacja: 22.09.2011
Jak oblicza się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe? »
Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?
Aktualizacja: 22.09.2011
W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł. »
Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?
Aktualizacja: 22.09.2011
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obliczane procentowo od podstawy wymiaru składek, potrącane i opłacane przez płatników składek. Od ich kwoty zależy późniejsza wysokość naszej emerytury lub renty. »
Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe
Aktualizacja: 22.09.2011
Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. »
Kto finansuje składki na ubezpieczenia społeczne?
Aktualizacja: 22.09.2011
Zarówno rodzaj ubezpieczenia, jak i tytuł do objęcia nim różnicują sposób opłacania składek. Finansowanie kosztów ubezpieczenia należy do różnych grup podmiotów, w tym płatników składek oraz ubezpieczonych. Ciężar opłacania składek w przypadku różnych tytułów do ubezpieczeń ilustruje poniższa tabela. »
Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne?
Aktualizacja: 22.09.2011
Rozliczaniem i opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne zajmują się płatnicy składek. Kto pełni taką rolę? »
Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?
Aktualizacja: 04.07.2014
Zdarza się, że przez pomyłkę, brak czasu lub środków, opłacamy składki na ubezpieczenia w zaniżonej wysokości lub z kilkudniowym opóźnieniem. Bywa również, że dokonujemy przelewu tego samego dnia, co termin wpłaty składek, a transakcja jest realizowana dzień później. Niestety w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, sytuacje takie powodują przerwanie podlegania temu ubezpieczeniu, a to z kolei może skutkować odmową przyznania świadczeń na wypadek choroby lub macierzyństwa. »
W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?
Aktualizacja: 22.09.2011
Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"
Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »