Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu regulamin wynagradzania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące regulamin wynagradzania.
Czy można wypłacać wynagrodzenie częściej niż raz w miesiącu
Aktualizacja: 27.10.2011
Kodeks pracy przewiduje wypłatę wynagrodzenia minimum raz w miesiącu. Nie wyklucza to możliwości wypłacania wynagrodzeń pracowniczych z większą częstotliwością, np. co tydzień. W tej sytuacji rozliczenia z ZUS należy przeprowadzić w terminach ustalonych do rozliczania składek, a nie w odstępach tygodniowych. »
Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy
Aktualizacja: 20.10.2011
Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń. »
Jakie zapisy nie mogą znaleźć się w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 19.10.2011
Tworząc regulamin wynagradzania, należy pamiętać nie tylko o wymogach formalnych, ale także o tym, aby w jego treści nie pojawiły się zapisy dyskryminujące pracowników pod kątem ustalania ich wynagrodzenia. »
Wprowadzenie regulaminu wynagradzania przez pracodawcę
Aktualizacja: 11.10.2011
Obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Co do zasady regulamin wynagradzania obowiązuje do czasu objęcia pracowników układem zbiorowym pracy. »
Dodatki do wynagrodzeń w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 04.10.2011
Jednostka budżetowa utworzyła regulamin wynagradzania i ustaliła w nim, że dodatki będą wypłacane pracownikom w okresie ich usprawiedliwionej nieobecności. Czy taki zapis mógł znaleźć się w regulaminie? »
Kiedy i w jaki sposób wprowadzić regulamin wynagradzania
Aktualizacja: 19.07.2011
Pracodawca, który zatrudnia ponad 20 pracowników, jest zobowiązany wprowadzić regulamin wynagradzania. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby taki dokument stworzył również pracodawca zatrudniający mniejszą liczbę pracowników. »
Potrącenie z wynagrodzenia zmarłej nauczycielki
Aktualizacja: 21.06.2011
Rada gminy zmieniła regulamin wynagradzania nauczycieli, w którym ustaliła, że dodatek za wysługę lat będzie wliczany do podstawy zasiłku chorobowego. Polecono nam przeliczenie tych zasiłków od początku 2010 r. Nadpłacone kwoty mają być potrącone z wynagrodzeń nauczycieli za ich pisemną zgodą. Czy taką zgodę może wyrazić również mąż zmarłej we wrześniu nauczycielki? »
Elementy konieczne w treści regulaminów pracy i wynagradzania
Aktualizacja: 31.03.2011
Regulamin pracy powinien określać zasady świadczenia pracy, w szczególności stosowane w zakładzie pracy systemy i rozkłady czasu pracy oraz sposoby potwierdzania przez pracowników czasu przybycia do pracy i czasu jej wykonywania. »
Uchylenie regulaminu wynagradzania
Aktualizacja: 31.03.2011
W naszym zakładzie pracy od 9 lat przepisem regulującym zasady wynagradzania pracowników jest regulamin wynagradzania uzgodniony z działającą w zakładzie organizacją związkową. Pracodawca uchylił regulamin wynagradzania i poinformował, że był on bezprawny, gdyż zasady wynagradzania reguluje rozporządzenie płacowe, a nasz zakład obecnie zatrudnia tylko 9 pracowników. Nadmieniamy, że nowe regulacje pozbawiają nas wielu świadczeń, np. zmniejszono nagrody jubileuszowe, odprawy. Czy działania pracodawcy naruszają obowiązujące przepisy? »
Jak wypłacać dodatkowe świadczenia pracownikom czasowo przeniesionym
Aktualizacja: 08.03.2011
Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych? »
Sposób ustalenia wysokości „trzynastej" pensji
Aktualizacja: 14.02.2011
Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom pracowników, którym zostało przyznane na mocy przepisów prawa lub aktów wewnątrzzakładowych. »
Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca
Aktualizacja: 26.01.2011
Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy. »
Work-sharing i job-sharing – innowacja w zatrudnianiu
Aktualizacja: 21.01.2011
W literaturze prawa pracy postuluje się ustawowe uregulowanie instytucji work-sharingu i job-sharingu. Niewątpliwie regulacja taka byłaby pomocna, choć osiągnięcie celów ww. instytucji jest obecnie możliwe również na podstawie obowiązujących przepisów. »
Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym
Aktualizacja: 30.11.2010
Jeden z moich pracowników przyniósł ostatnio zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Dodam, że w naszej firmie nie obowiązuje regulamin wynagradzania, a pracownicy otrzymują stałą stawkę miesięczną, nie wypłacamy żadnych dodatków. Czy muszę zaliczyć okres pracy w tym gospodarstwie do jego okresu pracy? »
Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku
Aktualizacja: 09.11.2010
Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »