Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu praca za granicą. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące praca za granicą.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!
Aktualizacja: 25.03.2011
1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają liczne oferty pracy w Niemczech. »
Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe
Aktualizacja: 23.03.2011
W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10). »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 22.03.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmie m.in. obsługę programu Płatnik, zgłaszanie pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących pracę w szczególnym charakterze, stosowanie właściwego ustawodawstwa przy zatrudnieniu w krajach unijnych. »
Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech muszą otrzymać niemieckie minimalne wynagrodzenie
Aktualizacja: 21.03.2011
Od 1 maja 2011 r. Niemcy otwierają rynek pracy dla pracowników z Unii Europejskiej. Oznacza to m.in., że coraz bardziej powszechne stanie się oddelegowanie do pracy w Niemczech polskich pracowników, zwłaszcza pozyskanych przez agencje pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej. »
Otwarcie rynku pracy w Niemczech i w Austrii - czy będzie kolejna fala emigracji?
Aktualizacja: 04.03.2011
Rynki pracy w Niemczech i Austrii zostaną w pełni otwarte dla Polaków 1 maja 2011 r. Wiceminister pracy Marek Bucior ocenia, że w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać 300 - 400 tys. Polaków. Skala emigracji zarobkowej do Austrii pozostanie na poziomie kilkunastu tysięcy osób rocznie. Resort pracy nie przewiduje szczególnie wzmożonego odpływu pracowników o wyższych kwalifikacjach. »
Plusy i minusy pracy w Niemczech
Aktualizacja: 01.03.2011
Polacy zaczęli baczniej przyglądać się niemieckiemu rynkowi pracy, który otworzy się dla nas 1 maja br. Na forach internetowych zaroiło się od opinii na temat plusów i minusów pracy w Niemczech. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 11.02.2011
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. rozliczanie przychodów pracujących emerytów i rencistów, zawieszenie prawa do emerytury oraz delegowanie pracowników do krajów unijnych. »
Podstawa emerytury dla osoby, która pracowała za granicą
Aktualizacja: 01.02.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą na ogół liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Organ ten może jednak w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?
Aktualizacja: 24.01.2011
Ostatnio rozmawialiśmy ze znajomymi zajmującymi się rekrutacją o tym, że ogłoszenia o pracę spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków zamieszkałych czasowo lub na stałe za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Czego możemy oczekiwać od osób powracających z pracy poza Polską? Czy należy się obawiać ich zatrudnienia, a może wręcz przeciwnie, dla polskich pracodawców to przede wszystkim szansa, a nie zagrożenie? »
Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?
Aktualizacja: 14.01.2011
Polski pracodawca delegujący pracownika do innego państwa powinien pamiętać, że w razie sporu ten pracownik może dochodzić roszczeń przed sądem tego państwa. Zwiększy to koszty prowadzenia sprawy. »
Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach
Aktualizacja: 13.01.2011
Rosyjska organizacja biznesowa jest zwykle wysoce sformalizowana i zhierarchizowana. Wymaga silnego i twardego przywódcy, stylu zarządzania promującego nie tylko osiągnięcia indywidualne, ale i rezultat grupowy, w którym sukces mierzy się zyskiem i udziałami w rynku. »
Aktualizacja: 27.11.2009
Co dziewiąty Polak w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował poza granicami Polski. Co setny deklaruje, że jest obecnie zatrudniony za granicą - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej wymienianym krajem są Niemcy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »