Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu orzecznictwo SN. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące orzecznictwo SN.
Czy sąd powinien wyznaczyć rozprawę
Aktualizacja: 11.12.2008
Jeden z moich pracowników złożył w sądzie pozew odszkodowawczy ze znacznym przekroczeniem 14-dniowego terminu od dnia doręczenia informacji o rozwiązaniu stosunku pracy. Spodziewałem się, że pozew zostanie odrzucony, a sprawa nie będzie rozpatrywana. Tymczasem 24 września 2007 r. odebrałem pozew wraz z wezwaniem na rozprawę na 22 października 2007 r. Czy sąd postąpił zgodnie z prawem? »
Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa
Aktualizacja: 13.12.2008
W razie świadomego ujawnienia przez pracownika tajemnicy pracodawcy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. »
Sprawy związku można załatwiać w trakcie pracy
Aktualizacja: 13.12.2008
Działacz ponadzakładowej organizacji związkowej, który załatwiając sprawy związkowe zwalania się z pracy jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. »
Tymczasowe aresztowanie pracownika
Aktualizacja: 13.12.2008
Przedłużająca się nieobecność pracownika z powodu tymczasowego aresztowania powoduje wygaśnięcie umowy. Zakończenie stosunku pracy następuje automatycznie, bez względu na wolę stron i przyczyny aresztowania. »
Bankrutująca firma nie musi wypłacać odprawy
Aktualizacja: 30.12.2008
Syndyk nie wypłaci odprawy emerytalnej pracownikowi zwolnionemu z powodu upadłości zakładu pracy. »
Druga rata odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - do 30 września br.
Aktualizacja: 22.12.2008
Zbliża się termin wpłaty drugiej raty odpisu na ZFŚS. Mija on 30 września, a opóźnienie może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o ZFŚS zagrożone karą grzywny do wysokości 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd, na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. »
Kiedy pracodawca wypłaca odprawy pracownikowi
Aktualizacja: 31.12.2008
Odprawa emerytalno-rentowa i z tytułu zwolnienia z pracy jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy, a pośmiertna od dnia śmierci pracownika. Uprawnieni mogą jej dochodzić przed sądem pracy oraz domagać się odsetek w przypadku opóźnienia w wypłacie. »
Odwołanie dyrektora nie oznacza rozwiązania stosunku pracy
Aktualizacja: 13.12.2008
Ostateczne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność decyzji odwołującej ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej powoduje, że treść stosunku pracy odwołanego nauczyciela mianowanego należy oceniać z uwzględnieniem uprawnień wynikających z pełnienia funkcji dyrektora szkoły. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r., SYGN. AKT III PK 96/05) »
Trzeba wpłacić 5 proc. od wartości zaskarżenia
Aktualizacja: 13.12.2008
Pracodawca, który skarży orzeczenie sądu do kwoty niższej niż 50 tys. zł, obowiązany jest wnieść opłatę stosunkową obliczoną od wartości przedmiotu zaskarżenia. »
Składki płacone za pracownika są przychodem
Aktualizacja: 31.12.2008
Środki wpłacane przez pracodawcę na konto towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu umowy o wyręczenie (zobowiązanie pracodawcy do płacenia za pracownika składki ubezpieczenia na życie) należy uznać za opodatkowane przychody pracownika ze stosunku pracy. »
Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownik został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę. Odwołał się jednak do sądu pracy i domaga się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie procedury zwolnień grupowych. Czy w przypadku gdy zostanie przywrócony do pracy, będzie musiał zwracać wypłaconą mu wcześniej kwotę odpraw? »
Odszkodowanie za wypowiedzenie niezgodne z prawem
Aktualizacja: 31.12.2008
W razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę w okresie niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków tej umowy pracownikowi przysługuje odszkodowanie z art. 45 § 1 k.p. w wysokości określonej w art. 471k.p., w związku z każdym z tych wypowiedzeń. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r., sygn. akt II PK 6/05) »
Czy w delegacji przysługuje dodatek za nadgodziny
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracownik jest często wysyłany w delegacje - najczęściej jednodniowe. Wyjeżdża o 4.00 rano, wraca o 22.00 lub 23.00, a firma wypłaca mu należność za delegację. Natomiast nie ma żadnego wynagrodzenia za nadgodziny, ani odbioru tych dodatkowych godzin. Czy jest to zgodne z prawem? »
W służbie zdrowia obowiązuje skrócona norma czasu pracy
Aktualizacja: 05.12.2008
Zakłady opieki zdrowotnej obowiązuje, tak jak wszystkich innych pracodawców, 5-dniowy tydzień pracy - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego norma tygodniowa czasu pracy dla pracowników medycznych powinna być skrócona. »
Czy dofinansowanie z zfśs trzeba konsultować z przedstawicielami załogi
Aktualizacja: 22.12.2008
Przedstawiciel załogi zwrócił się do pracodawcy z prośbą o uwzględnianie jego opinii przy przyznawaniu dopłat do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zakładzie tym nie działa organizacja związkowa. Czy pracodawca jest zobowiązany do uzgadniania z przedstawicielem załogi przyznawania dofinansowania do wypoczynku z zfśs dla konkretnego pracownika? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?