Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odprawa emerytalna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odprawa emerytalna.
Aktualizacja: 18.12.2008
Rok 2008 to ostatni rok, który daje możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę, obliczaną według dotychczasowych zasad, zapewne znacznie korzystniejszych od nowych. »
Prawo do odprawy emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 18.12.2008
Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej, jeżeli pracownik już ją otrzymał, np. w innym miejscu pracy. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Jednej z naszych pracownic skończyła się terminowa umowa o pracę. Pracownica poinformowała nas, że z powodu nieprzedłużenia tej umowy zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy w takim przypadku powinniśmy wypłacić jej odprawę emerytalną? »
Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe
Aktualizacja: 16.12.2008
W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami? - pyta Czytelnik z Łomży. »
Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe
Aktualizacja: 29.01.2009
W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami? »
Zrzeczenie się odprawy emerytalnej
Aktualizacja: 31.12.2008
Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy? »
Immunitet odprawy emerytalnej lub rentowej
Aktualizacja: 31.12.2008
Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę. »
Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytanej
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie. »
Czy pracownik może otrzymać dwie odprawy emerytalne
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Właśnie osiągnął wiek emerytalny i postanowił przejść na emeryturę. Czy może liczyć na należną mu odprawę emerytalną od każdego z pracodawców? »
Jak liczyć podstawę odprawy emerytalnej
Aktualizacja: 31.12.2008
Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego (DPS). We wrześniu pracownik odchodzi na emeryturę, w związku z tym mamy obowiązek wypłacić mu 6-miesięczną odprawę. Na wynagrodzenie pracownika składają się: wynagrodzenie zasadnicze 1000 zł, premia regulaminowa - 20% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek stażowy 20% wynagrodzenia zasadniczego. W lipcu pracownik otrzymał premię regulaminową w zwiększonej wysokości - 40%. Jakie składniki należy przyjąć do obliczenia podstawy odprawy (czy wynagrodzenie zasadnicze + dodatek stażowy + 20% premii regulaminowej czy wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i średnią wysokość premii z 3 miesięcy)? »
Odprawę można dostać tylko raz
Aktualizacja: 30.12.2008
Przewidziana w kodeksie pracy odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Uregulowanie to budzi w praktyce jednak różnego rodzaju wątpliwości. »
Odprawa emerytalna - rodzaj umowy o pracę jest bez znaczenia
Aktualizacja: 30.12.2008
Pracownik ma prawo do odprawy pieniężnej, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Czasami jednak powstają wątpliwości, kiedy taki związek ma miejsce. »
Bankrutująca firma nie musi wypłacać odprawy
Aktualizacja: 30.12.2008
Syndyk nie wypłaci odprawy emerytalnej pracownikowi zwolnionemu z powodu upadłości zakładu pracy. »
Kiedy pracodawca wypłaca odprawy pracownikowi
Aktualizacja: 31.12.2008
Odprawa emerytalno-rentowa i z tytułu zwolnienia z pracy jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy, a pośmiertna od dnia śmierci pracownika. Uprawnieni mogą jej dochodzić przed sądem pracy oraz domagać się odsetek w przypadku opóźnienia w wypłacie. »
Odprawa emerytalna w wysokości wyższej niż kodeksowa
Aktualizacja: 31.12.2008
Jeżeli przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wyższą odprawę emerytalno-rentową od kodeksowej, warunki jej uzyskania są takie same jak w Kodeksie pracy, a pracownik te warunki spełnia, to wówczas zawsze przysługuje mu odprawa w wyższej kwocie. Związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę może być też tego rodzaju, że pracownik wskutek zwolnienia przechodzi na emeryturę (wyrok Sądu Najwyższego z 8 sierpnia 2006 r., I PK 55/06). »
Wniosek o odroczenie składek za XI