Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona przed wypowiedzeniem. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona przed wypowiedzeniem.
Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby
Aktualizacja: 06.04.2018
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach. »
Przejęcie firmy a ochrona przedemerytalna
Aktualizacja: 08.03.2018
W wyniku przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę, nowa firma z mocy prawa wstępuje w dotychczasowe stosunki pracy. Co w przypadku pracowników objętych ochroną przedemerytalną? Jakie uprawnienia ma pracodawca? »
Ochrona przed zwolnieniem po obniżeniu wieku emerytalnego - przykłady, okres przejściowy
Aktualizacja: 06.10.2017
Jakie zasady ochrony przedemerytalnej obowiązują od 1 października 2017 r.? Kogo nie można zwolnić po obniżeniu wieku emerytalnego? Kto nie podlega ochronie? »
Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?
Aktualizacja: 15.11.2017
Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy. »
Ochrona pracownika po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski
Aktualizacja: 13.06.2017
Czy pracownik-rodzic, który złoży wniosek o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o ten urlop? W przepisach istnieje luka w tym zakresie. »
Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną
Aktualizacja: 27.04.2017
Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie zostało podpisane przez osobę nieuprawnioną. Czy wypowiedzenie umowy o pracę w tej sytuacji jest ważne? »
Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.
Aktualizacja: 12.10.2018
Pracodawca nie może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r., obniży się również wiek pracowników, w którym wchodzą oni w okres ochrony przedemerytalnej i wyniesie: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn. »
Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem
Aktualizacja: 05.04.2017
Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego a przed jego rozpoczęciem? »
Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2017 roku
Aktualizacja: 06.04.2018
Po zmianach, które miały miejsce na początku 2016 roku, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony w 2017 roku? »
Obniżenie wieku emerytalnego a ochrona przedemerytalna od października 2017 r.
Aktualizacja: 12.01.2017
Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zawiera przepisy przejściowe dotyczące okresu ochronnego w wieku przedemerytalnym w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. »
Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę
Aktualizacja: 26.10.2016
Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. »
Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)
Aktualizacja: 14.10.2016
Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy? »
Rezygnacja z urlopu wychowawczego - wzór oświadczenia
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownik-rodzic, który jest w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i chciałby wrócić do pracy, powinien złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie. Przedstawiamy wzór oświadczenia o rezygnacji z urlopu wychowawczego. »
Aktualizacja: 22.06.2016
Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom? »
Według sądu katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem
Aktualizacja: 22.10.2015
Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży, której cofnięto skierowanie do nauczania zawodu z powodu życia w konkubinacie. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawa objęta została programem antydyskryminacyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »