Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu godziny nadliczbowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące godziny nadliczbowe.
Dyspozycyjność jako przesłanka awansu lub zwolnienia pracownika
Aktualizacja: 21.07.2011
Pracodawca, powołując się na brak dyspozycyjności, może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który jest często nieobecny w pracy i trzeba organizować za niego zastępstwa. »
Nadgodziny a praca ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych
Aktualizacja: 12.07.2011
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie miała miejsce dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy, czyli co do zasady 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. »
Indywidualny rozkład czasu pracy - regulacje kodeksu pracy i ustawy antykryzysowej
Aktualizacja: 19.06.2011
Kodeksowy tryb indywidualnego rozkładu czasu pracy nie zezwala na przekraczanie doby pracowniczej. Takie rozwiązanie dopuszcza natomiast tryb „antykryzysowy”. Dodatkowo z takiego przekroczenia nie powstają godziny nadliczbowe. »
Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 20.05.2011
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe? »
Świadczenie pracy w podróży służbowej
Aktualizacja: 18.05.2011
Świadczenie pracy w podróży służbowej występuje zawsze w okolicznościach, w których pracownik poza uzgodnionym stałym miejscem pracy nie może swobodnie dysponować czasem wolnym od pracy w miejscu zamieszkania lub ośrodku, w którym realizuje swoje życiowe interesy. »
Ryczałt zamiast wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 05.05.2011
Niedawno z naszej firmy zwolniło się kilku kierowców i pozostali muszą nieustannie pracować w godzinach nadliczbowych. Pracodawca chciałby wypłacać pracownikom comiesięczny ryczałt za nadgodziny. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? »
Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem
Aktualizacja: 12.05.2011
Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. »
Rekompensata za nadgodziny w podróży służbowej
Aktualizacja: 11.05.2011
Podczas wyjazdów służbowych bardzo często powstają godziny nadliczbowe, za które pracodawca wypłaca wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Ustalając podstawę obliczania dodatku, należy pamiętać, że uwzględnia się w niej jedynie wynagrodzenie zasadnicze. »
Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela
Aktualizacja: 10.05.2011
Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy? »
Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy
Aktualizacja: 09.04.2011
W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu br. jest dla pracodawców skomplikowane. »
Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz
Aktualizacja: 30.03.2011
Pracodawca może przyznać podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną. Oznacza to konieczność ponownego przeliczenia wypłaconych wynagrodzeń, a także niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia, np. dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. »
Czy związkowcom należy wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny
Aktualizacja: 25.03.2011
Prowadzimy negocjacje w sprawie zmiany zakładowego układu zbiorowego pracy. Powołano do tego zespół składający się z przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Związki wskazały na piśmie osoby, które są upoważnione do prowadzenia rozmów. Terminy spotkań są ustalane wspólnie przez pracodawcę i związki. W przypadku ustalenia konkretnego terminu pracodawca informuje kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych, że w danym dniu będą się odbywać spotkania zespołu roboczego w celu usprawiedliwienia nieobecności wyznaczonych do negocjacji pracowników i zapewnienia zastępstwa. Niektórzy przedstawiciele związków pracują w równoważnym systemie czasu pracy i spotkania wypadają w ich dni wolne. Związki domagają się, aby tym pracownikom spotkania w takie dni traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych. Czy mają rację? »
Wpływ dyżuru na odpoczynek pracownika
Aktualizacja: 14.03.2011
Kodeks pracy zawiera minimum uprawnień pracowniczych dotyczących dyżuru. Warto wiedzieć, że układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub wynagradzania, a nawet umowa o pracę mogą korzystniej ukształtować te uprawnienia dla pracowników. »
Dodatkowe zapisy w regulaminie pracy
Aktualizacja: 10.03.2011
W regulaminie pracy pracodawca musi zawrzeć postanowienia wymagane przez kodeks pracy. Z własnej woli może jednak uregulować w nim także inne zagadnienia. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyły one organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków stron stosunku pracy. »
Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie
Aktualizacja: 02.03.2011
Właściciel sklepu postanowił w sobotę i niedzielę zrobić inwentaryzację towaru. Pracodawca nie chce zapłacić pracownikom za ich pracę w weekend. Proponuje, by odebrali wolne w liczbie przepracowanych godzin. Czy pracownicy powinni się domagać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny? »
Wniosek o odroczenie składek za XI