Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu godziny nadliczbowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące godziny nadliczbowe.
Delegacje pracownicy w ciąży - ograniczenia i zagrożenia
Aktualizacja: 07.01.2009
Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy. »
Czy pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pełnić dyżury pracownicze
Aktualizacja: 05.12.2008
W naszym zakładzie pracownicy działu spedycji pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Po godzinach pracy czasami zobowiązujemy ich do pełnienia domowych dyżurów telefonicznych. Wiem, że pełnienie takich dyżurów nie może naruszać prawa do wypoczynku dobowego i tygodniowego pracownika, więc ograniczyliśmy dyżurowanie do 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, tak aby nie naruszać przepisów o czasie pracy. Jednak mamy wątpliwości dotyczące możliwości pełnienia dyżurów telefonicznych przez pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jedna z naszych pracownic ma półtoraroczne dziecko i złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Czy w takiej sytuacji może pełnić domowe dyżury telefoniczne? »
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie? »
Aktualizacja: 31.12.2008
Każdy pracownik, który pełni dyżur poza obowiązującymi go godzinami pracy, jest uprawniony do otrzymania dodatku za pracę nadliczbową, jeżeli w trakcie tego dyżuru zacznie wykonywać pracę. »
Czy zawsze należy prowadzić ewidencję czasu pracy
Aktualizacja: 19.12.2008
Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Czy pracodawcy mają obowiązek ewidencjonowania czasu pracy wszystkich pracowników? A co z tzw. kadrą kierowniczą albo osobami objętymi zadaniowym czasem pracy? »
Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego
Aktualizacja: 05.12.2008
Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia. »
Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe
Aktualizacja: 05.12.2008
Podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma istotne znaczenie praktyczne. Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty. »
Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny
Aktualizacja: 05.12.2008
Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. »
Czy księgowemu przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 30.12.2008
Pracownica zajmuje się obsługą księgową podmiotów gospodarczych. Od 5 listopada do 12 grudnia 2007 r. pracowała codziennie o dwie godziny dłużej. Pracodawca odmówił jej wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (jak i dodatku) twierdząc, że w regulaminie pracy zastrzeżono, iż głównemu księgowemu te świadczenia nie przysługują. Czy stanowisko pracodawcy jest uzasadnione? »
Aktualizacja: 05.12.2008
Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana. »
Jak prawidłowo zlecać pracę nocną
Aktualizacja: 05.12.2008
Praca nocna może być wykonywana bez potrzeby jej uzasadniania szczególnymi potrzebami pracodawcy, ale jako bardziej uciążliwa uprawnia pracownika do dodatkowej rekompensaty i podlega pewnym ograniczeniom. »
Ochrona kobiet w ciąży i w okresie macierzyństwa
Aktualizacja: 11.12.2008
Kobiety w ciąży korzystają z silnej ochrony prawnej. Przede wszystkim nie można im wypowiedzieć umowy, nie można zatrudniać przy pracach niebezpiecznych ani w porze nocnej, wreszcie pracodawca ma obowiązek zwolnić je na badania lekarskie. »
Pracy w nadgodzinach nie można planować
Aktualizacja: 05.12.2008
Pracodawca nie może stale zlecać pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy, naraża go na odpowiedzialność za wykroczenie i karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. »
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy
Aktualizacja: 05.12.2008
Każdy pracodawca bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz rodzaj zawartej umowy o pracę jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy, a na żądanie pracownika udostępnić ewidencję pracownikowi. »
Ewidencja czasu pracy w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 05.12.2008
Brak ewidencji pracy w godzinach nadliczbowych obciąża pracodawcę, a nie powołującego się na nią pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. akt II PK 114/04). »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad