Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ekwiwalent pieniężny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ekwiwalent pieniężny.
Aktualizacja: 17.03.2010
Pracownicy naszej firmy otrzymują (zgodnie z postanowieniami umów o pracę) stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki zmienne wypłacane co miesiąc. Jeden z pracowników kilkakrotnie nie stawił się w pracy i nie usprawiedliwił swej nieobecności. Z tego powodu rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy, jeśli w okresie ostatnich 3 miesięcy pracownik ma kilka dni nieusprawiedliwionej nieobecności? Czy powinniśmy dopełniać wysokość składników zmiennych za czas nieobecności w pracy? »
Czy można odziedziczyć ekwiwalent za urlop?
Aktualizacja: 17.02.2010
Roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku staje się wymagalne w dniu wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent powinien być wypłacony małżonkowi i uprawnionym członkom rodziny zmarłego. W razie braku takich osób ekwiwalent wchodzi do masy spadkowej. »
Współczynnik urlopowy w 2010 r.
Aktualizacja: 21.12.2009
Współczynnik urlopowy w przyszłym roku nie ulegnie zmianie. Będzie on wynosił tak samo jak w 2009 r. 21,08. »
Aktualizacja: 18.12.2009
W przepisach wewnątrzzakładowych określono wysokość ekwiwalentu dla pracowników za pranie oraz konserwację odzieży i obuwia roboczego w stałej kwocie, należnej za pełny miesiąc wykonanej pracy. Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca pomniejszył wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego. Czy miał prawo do pomniejszenia wysokości tego ekwiwalentu? »
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 20.11.2009
Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek. »
Wynagrodzenie za urlop będzie łatwiej obliczyć
Aktualizacja: 10.11.2009
W wyniku nowelizacji z 8 października 2009 r. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wprowadzono kilka ważnych zmian w sposobie obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. »
Zmiana przepisów o obliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop
Aktualizacja: 03.11.2009
Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. »
Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego
Aktualizacja: 20.10.2009
Zmieni się sposób ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W efekcie ekwiwalent będzie ustalany w prawidłowej wysokości, zgodnie z wymogami kodeksu pracy. »
Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
Aktualizacja: 22.09.2009
Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty? »
Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego
Aktualizacja: 28.09.2009
Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy? »
Ekwiwalent za pierwszy urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 18.09.2009
Wypłacając ekwiwalent za pierwszy urlop, można przyjąć, że po miesiącu pracownikowi przysługuje 1,666 dnia lub też wymiar ten można zaokrąglić do całych 2 dni. »
Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja
Aktualizacja: 23.09.2009
Uwzględnienie wymagań kodeksu pracy przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy to jedna z przyczyn przygotowywanej w ministerstwie pracy nowelizacji przepisów o zasadach ustalania tego ekwiwalentu. »
Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek
Aktualizacja: 27.08.2009
Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS? »
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu
Aktualizacja: 30.06.2009
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, którego wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca? Rozwiązanie umowy następuje 30 czerwca i musimy wypłacić mu ekwiwalent urlopowy za 23 godziny. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia godzinowego 15 zł oraz premii regulaminowej w wysokości 10% wypłaconego wynagrodzenia. »
Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy
Aktualizacja: 22.06.2009
Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego? »
Wniosek o odroczenie składek za XI