Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu działalność socjalna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące działalność socjalna.
Aktualizacja: 16.12.2008
Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej pozwala na pełniejsze zaspokajanie potrzeb osób uprawnionych. Jedynym warunkiem jest zawarcie przez zainteresowanych pracodawców stosownej umowy. »
Czy należy wypłacić świadczenie urlopowe
Aktualizacja: 22.12.2008
Nasz pracownik złożył wniosek o wypłatę świadczenia urlopowego na początku stycznia (będzie przebywał na urlopie od 14 do 25 stycznia 2008 r.). Czy mamy obowiązek wypłacić mu świadczenie, skoro chcemy w tym roku zrezygnować z wypłaty świadczeń urlopowych (do końca stycznia przekażemy pracownikom stosowną informację)? »
Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej
Aktualizacja: 16.12.2008
Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »
Rezygnacja z tworzenia funduszu
Aktualizacja: 16.12.2008
Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia. »
Aktualizacja: 16.12.2008
W zakładach pracy, w których utworzony jest fundusz socjalny, istnieje możliwość ubiegania się przez pracownika (rodzica) o dofinansowanie do wypoczynku dziecka. »
Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs
Aktualizacja: 17.12.2008
Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień. »
Świadczenie urlopowe wypłacone na zfśs na pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 22.12.2008
Od stycznia br. zatrudniam na 1/2 etatu pracownika, który ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. We wrześniu br. pracownik będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe. W jakiej wysokości powinienem wypłacić to świadczenie pracownikowi niepełnosprawnemu, aby było zwolnione ze składek? Czy powinna to być kwota odpowiadająca wysokości podstawowego odpisu na zfśs (37,5% przeciętnego wynagrodzenia), czy odpisu zwiększonego z tytułu niepełnosprawności (43,75% przeciętnego wynagrodzenia)? »
Uprawnienia do świadczeń z zfśs
Aktualizacja: 29.01.2009
Jestem zatrudniona w przedszkolu samorządowym w charakterze woźnej. Wiem, że nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Ja nigdy nie otrzymałam takich świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dyrektor przedszkola twierdzi, że należy się ono tylko nauczycielom. Czy to prawda? »
Pożyczki z funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 16.12.2008
Fundusz socjalny pracodawcy mogą przeznaczyć nie tylko na działalność socjalną. Część jego środków może być wykorzystana na pomoc mieszkaniową dla pracowników. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Od 1 czerwca 2007 r. jestem emerytem. Z dniem 1 listopada zostałem zatrudniony w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze. Czy będę mógł korzystać ze świadczeń funduszu socjalnego w tym zakładzie? »
Charakter prawny pakietu socjalnego
Aktualizacja: 16.12.2008
• pakiet socjalny - umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej• pakiet socjalny - źródło prawa pracy• korzyści z zawarcia pakietu socjalnegoPrzepisami prawa pracy są określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy przepisy powszechnie obowiązującego prawa, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych opartych na ustawie (art. 9 k.p.). »
Aktualizacja: 17.12.2008
Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować ich letni wypoczynek. »
Aktualizacja: 17.12.2008
Uzgodniłem z działającą w naszym zakładzie zakładową organizacją związkową, że w grupie uprawnionych do korzystania z funduszu nie będzie pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych. Jedna z pracownic wystąpiła do mnie o zapomogę z funduszu wykazując bardzo niski dochód na członka rodziny. Czy w tej sytuacji ma prawo do zapomogi z funduszu socjalnego? Pracownica ta przebywa na urlopie bezpłatnym (opiekuje się swoją chorą matką). »
Realizacja celów działalności socjalnej, przewidzianych w ustawie
Aktualizacja: 22.12.2008
Tworzymy regulamin zfśs. Czy musimy przewidzieć w nim realizowanie wszystkich rodzajów działalności socjalnej, o których mowa w ustawie, czy możemy skupić się wyłącznie na tych, które naszym zdaniem i zdaniem przedstawiciela załogi są najbardziej w firmie potrzebne (pożyczki na cele mieszkaniowe, wczasy „pod gruszą” i zapomogi)? »
Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny
Aktualizacja: 17.12.2008
W jakiej wysokości wskaźnik stosować przy naliczaniu odpisu podstawowego na zfśs (37,5% czy 50% podstawy) na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach, obecnie przebywającego na urlopie wychowawczym? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?