REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Kobiet - bez stresu do sukcesu. Bezpieczna, świadoma ja - pakiet dla Kobiet

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dzień Kobiet - bez stresu do sukcesu. Bezpieczna, świadoma ja - pakiet dla Kobiet
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 8 marca 2024 r. przypada szczególny dzień - Dzień Kobiet. Najlepszym prezentem jaki mogą sobie zrobić kobiety dla siebie samych jest zadbanie o swoje zdrowie. Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Sprawą Kobiet zajął się też Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ skierował do Agnieszki Dziemianowicz – Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym prosi o podjęcie działań w celu wdrażania kolejnych rozwiązań w obszarach polityki prorodzinnej i prawa pracy sprzyjających tworzeniu warunków ułatwiających łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Kobiety wciąż mają problem z aktywizacją na rynku pracy, szczególnie po urodzeniu dziecka. W tym wszystkim ważne jest też zachowanie work-life balans i sukcesywne realizowanie założenia: bez stresu do sukcesu.

Dzień Kobiet - bez stresu do sukcesu - łączenie pracy z rodzicielstwem

Pomimo znacznej nowelizacji prawa pracy w obszarze uprawnień rodzicielskich w 2023 r. wciąż wiele kobiet zgłasza problemy w realizacją przepisów w rzeczywistości. Przykładem tego są liczne pisma wpływające do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wpływają wnioski w sprawie podjęcia ze strony państwa działań w celu wdrażania kolejnych rozwiązań w obszarach polityki prorodzinnej i prawa pracy sprzyjających tworzeniu warunków ułatwiających łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem.

Autopromocja

"Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia"

"Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia" to raport, z którego wynika, że istnieje problem z szybkim i aktywnym powrotem kobiet na rynek. Raport został przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny Dokument porusza kwestie związane z zatrudnieniem, zarobkami oraz wsparciem ze strony państwa dla matek wracających do pracy. Raport podkreśla również rolę polityki społecznej w kształtowaniu sytuacji matek na rynku pracy oraz przedstawia rekomendacje dotyczące zmian w systemie wsparcia dla rodzin z dziećmi. Jakie są wnioski z raportu: istnieją istotne różnice w poziomie zatrudnienia i zarobków kobiet przed i po urodzeniu dziecka; polityka społeczna ma kluczowe znaczenie dla sytuacji matek na rynku pracy, wsparcie ze strony państwa dla matek wracających do pracy jest niewystarczające, brak elastycznych form zatrudnienia utrudnia powrót matek do pracy; nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami utrzymują się także po urodzeniu dziecka; dostęp do opieki przedszkolnej jest kluczowy dla umożliwienia powrotu matek do pracy.

Ważne
REKOMENDACJE CO DO POWROTU KOBIET NA RYNEK PRACY

Zwiększenie dostępności opieki przedszkolnej dla dzieci; wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia dla matek wracających do pracy; rozszerzenie programów wsparcia dla matek na rynku pracy, np. szkolenia zawodowe; promowanie równości płac między kobietami a mężczyznami; wzmocnienie polityki społecznej skierowanej do rodzin z dziećmi, np. poprzez rozbudowę systemu zasiłków.

Pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja” - rodzicielstwo nie wszystko, kobiety powinny zadbać o swoje zdrowie

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Poniżej szczegóły rozwiązan przedstawionych przez Ministerstwo:

  1. In vitro i onkopłodność - zdaniem MZ wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia powinni móc być rodzicami. Projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. PROGRAM IN VITRO RUSZY 1 CZERWCA 2024 R. Na in vitro rząd przeznaczy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.

  2. Badania prenatalne - trzeba rozszerzyć dostęp do bezpłatnych badań. MZ poszerza także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

  3. Wytyczne dotyczące terminacji ciąży - jak podkreśla MZ: "Bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy to kolejny punt prezentowanego pakietu.  - Na wytyczne dotyczące procedur  terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet –zaznaczyła minister. Przerwanie ciąży może nastąpić gdy: - ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, - zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia podkreśliła minister i dodała, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. Podmiot leczniczy nie ma sumienia.".

  4. Antykoncepcja awaryjna - tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Zapobiega ona zapłodnieniu – nie jest środkiem wczesnoporonnym.

  5. Szczepienie przeciw HPV - MZ zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła. - Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach – wyjaśniła minister Leszczyna. 

  6. Opieka okołoporodowa - w ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – zaznaczyła minister zdrowia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA