Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu związki zawodowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące związki zawodowe.
Kiedy można zwolnić działacza związkowego
Aktualizacja: 31.08.2009
Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron. »
Aktualizacja: 31.08.2009
Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji. »
Współdziałanie z zakładową organizacją związkową (art. 23 (2))
Aktualizacja: 28.09.2011
Jednym z konstytucyjnych praw jest prawo do tworzenia przez pracowników związków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek współdziałania ze związkami działającymi w jego zakładzie pracy. »
Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe. »
Lista członków związku zawodowego
Aktualizacja: 20.08.2009
Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). »
Kiedy można pominąć opinię związku zawodowego w sprawie sprzeciwu pracownika od kary porządkowej
Aktualizacja: 06.08.2009
Pracownik złożył sprzeciw od kary nagany. Zwróciliśmy się do związku zawodowego o opinię w tej sprawie. Związek zajął stanowisko po 16 dniach, informując nas, że popiera sprzeciw pracownika. Zanim otrzymaliśmy informację od związku zawodowego, udzieliliśmy pracownikowi odpowiedzi, że nie uwzględniamy jego sprzeciwu. Pracownik wystąpił z pozwem do sądu pracy o uchylenie kary jako nałożonej bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy nasze działanie było prawidłowe? »
Czynności doraźne działacza związkowego
Aktualizacja: 27.07.2009
Pracodawca powinien zostać uprzedzony o doraźnym zwolnieniu swojego pracownika. »
Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej
Aktualizacja: 07.07.2009
Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu? »
Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi
Aktualizacja: 06.07.2009
Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym? »
Odstąpienie od stosowania zakładowego układu pracy
Aktualizacja: 09.06.2009
Co dzieje się z zakładowym układem zbiorowym pracy, w przypadku gdy rozwiążą się wszystkie organizacje związkowe? »
Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi
Aktualizacja: 14.05.2009
Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi? »
Aktualizacja: 05.05.2009
Zawiadomiliśmy związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę kierownikowi działu. W obawie przed nagłośnieniem całej sprawy nie podaliśmy organizacji związkowej dokładnej przyczyny, lecz przedstawiliśmy ją dość ogólnie. Pracownikowi natomiast mamy zamiar przedstawić przyczynę w sposób konkretny. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? »
Samodzielne odstąpienie od postanowień układu zbiorowego
Aktualizacja: 16.04.2009
W naszym zakładzie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy. Pracodawca chce w treści układu zamieścić postanowienie dające mu możliwość samodzielnego odstąpienia od wypłaty niektórych świadczeń w przypadku pogarszającej się sytuacji finansowej. Czy taki zapis będzie prawidłowy? Czy może zastosować inne rozwiązania? »
W jaki sposób można zmieniać przepisy wewnątrzzakładowe
Aktualizacja: 01.04.2009
Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza pracodawców do zmiany obowiązujących w zakładzie przepisów wewnętrznych, np. regulaminu pracy czy regulaminu wynagrodzeń. Dokonując zmiany przepisów wewnętrznych pracodawcy mogą pozbawić pracowników dodatkowych świadczeń, które były im przyznane na podstawie wewnątrzakładowych regulacji. »
Wypowiedzenie zmieniające dla związkowca
Aktualizacja: 17.03.2009
Warunki wynagradzania członków organizacji związkowych zawarte w układzie zbiorowym pracy mogą zostać zmienione decyzją pracodawcy. W tym zakresie działaczom związkowym ochrona nie przysługuje. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?