Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zwalnianie pracowników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zwalnianie pracowników.
Rośnie bezrobocie i wydajność pracy
Aktualizacja: 31.01.2011
Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w grudniu 2010 r. wyniosła 12,3 proc. wobec 11,7 proc. w listopadzie. »
Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych
Aktualizacja: 28.01.2011
Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych. »
Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy
Aktualizacja: 28.01.2011
Polscy managerowie gotowi są płacić nawet 10 tys. zł za pomoc w znalezieniu pracy - wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Lookus.pl »
Kiedy sąd nie uwzględni roszczenia o przywrócenie do pracy
Aktualizacja: 14.01.2011
Nie zawsze roszczenie zwolnionego pracownika o przywrócenie do pracy zostanie przez sąd uwzględnione. Nawet jeżeli uzna on, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem prawa, może orzec, że powrót pracownika jest niecelowy czy niemożliwy – bo np. pogłębi trwający od dawna konflikt. »
Work-sharing i job-sharing – innowacja w zatrudnianiu
Aktualizacja: 21.01.2011
W literaturze prawa pracy postuluje się ustawowe uregulowanie instytucji work-sharingu i job-sharingu. Niewątpliwie regulacja taka byłaby pomocna, choć osiągnięcie celów ww. instytucji jest obecnie możliwe również na podstawie obowiązujących przepisów. »
Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 14.01.2011
Upadłość pracodawcy upoważnia do rozwiązania stosunku pracy także z osobami, które podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, np. pracownicom w ciąży. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien zastosować wobec zwalnianych uprawnienia przewidziane w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych i wypłacić im odprawy. »
Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy
Aktualizacja: 19.01.2011
Trwają prace nad kolejną nowelizacja kodeksu pracy. Ma ona uprościć dotychczas obowiązujące zasady wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich. Uchwaloną przez Sejm ustawą nowelizującą na najbliższym posiedzeniu w dniach 26-27 stycznia br. zajmie się Senat. »
Pracujący emeryci - zmiany w przepisach
Aktualizacja: 14.01.2011
Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy nie uzyska świadczenia emerytalnego, jeżeli wcześniej nie zostanie rozwiązany jego dotychczasowy stosunek pracy. Taką zmianę w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 r. »
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie promuje aktywności zawodowej
Aktualizacja: 14.01.2011
Zamiana sposobu wyliczania kapitału emerytalnego odnośnie pracujących emerytów, którą proponuje prezydent Bronisław Komorowski, to zdecydowanie za mało. W ocenie Pracodawców RP kluczowe jest umożliwienie łączenia pobierania świadczenia z zatrudnieniem bez konieczności uprzedniego rozwiązywania stosunku pracy. »
Bezrobocie spadnie na koniec tego roku
Aktualizacja: 14.01.2011
Jeżeli wzrost gospodarczy w 2011 roku przekroczy 3,5 proc., jest szansa na spadek bezrobocia do 9,9 proc. na koniec roku - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. »
Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym
Aktualizacja: 10.01.2011
W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie? »
12,3 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu
Aktualizacja: 10.01.2011
Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w grudniu 12,3 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,6 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w komunikacie. »
Współczynnik ekwiwalentowy w 2011 roku
Aktualizacja: 05.01.2011
Współczynnik ekwiwalentowy jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. »
Wyższa składka rentowa nie rozwiąże problemów emerytalnych
Aktualizacja: 04.01.2011
Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy. »
Czy przysługuje odszkodowanie w razie śmierci pracodawcy
Aktualizacja: 23.12.2010
Tomasz Z. pracował jako mechanik w warsztacie samochodowym. Jego pracodawca zmarł kilka dni temu i umowa o pracę wygasła z tego powodu. Pracownik postanowił domagać się odszkodowania od rodziny zmarłego. Jednak spadkobiercy jego byłego pracodawcy twierdzą, że nie są do tego zobowiązani, ponieważ zamierzają zlikwidować warsztat i nie będą zatrudniać pracowników. Czy ich postępowanie jest prawidłowe? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?