Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ZUS. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ZUS.
Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę
Aktualizacja: 07.02.2011
ZUS informuje, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 07.02.2011
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich zakres obejmuje m.in.: ustalanie składki na ubezpieczenie wypadkowe, zmiany w zasiłkach, program Płatnik. »
Nie wszyscy emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę
Aktualizacja: 23.09.2011
Musisz wiedzieć, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw - osoby te mają czas na rozwiązanie takiego stosunku pracy do końca września 2011 r. »
Czy świadczenia chorobowe należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7
Aktualizacja: 07.02.2011
Do końca 2010 r. zatrudnialiśmy pracownika, który na początku stycznia 2011 r. ukończył 65 lat i chce zgłosić wniosek o emeryturę. W 2010 r. wypłaciliśmy mu najpierw zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy kwoty tych świadczeń należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, które wystawiamy mu w związku z przejściem na emeryturę? »
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych
Aktualizacja: 04.02.2011
Kwota wstrzymanych lub obniżonych świadczeń chorobowych w całym ubiegłym roku przekroczyła 141 mln zł. To efekt prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli zwolnień lekarskich. »
Podstawa emerytury dla osoby, która pracowała za granicą
Aktualizacja: 01.02.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą na ogół liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Organ ten może jednak w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Aktualizacja: 31.01.2011
Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną? »
Ubezpieczenie zdrowotne - najniższa podstawa wymiaru składki oraz składka w 2011 r.
Aktualizacja: 03.02.2011
ZUS poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. »
Czy wszyscy dostaniemy równe emerytury z budżetu państwa?
Aktualizacja: 04.02.2011
Państwo powinno zagwarantować wszystkim obywatelom emerytury w równej wysokości, wypłacane z budżetu. Każdy mógłby dobrowolnie odkładać sobie na dodatkową emeryturę - takie propozycje reformy emerytalnej przedstawiło centrum im. Adama Smitha. »
Kiedy przychody nie wpływają na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych
Aktualizacja: 31.01.2011
Otrzymywane przez emerytów i rencistów przychody niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. przychody z wynajmu, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych. »
Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach
Aktualizacja: 01.02.2011
Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia. »
Ponowne wyliczenie emerytur osobom kontynuującym pracę - projekt ustawy
Aktualizacja: 01.02.2011
Prezydencki projekt ustawy, mówiący o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które zdecydują się na ich zawieszenie, by kontynuować pracę, został skierowany we wtorek, 1 lutego, do Sejmu. »
Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku
Aktualizacja: 26.01.2011
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat? »
KRUS - prace nad zasadami funkcjonowania
Aktualizacja: 02.02.2011
Międzyresortowy Zespół ds. reformy KRUS prowadzi prace studialne i analityczne dotyczące funkcjonowania KRUS - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Prace mają na celu m.in. zwiększyć swobodę przepływu ubezpieczonych między KRUS a ZUS. »
Rozliczenie przychodu emeryta i rencisty na ogólnych zasadach
Aktualizacja: 26.01.2011
Do końca lutego 2011 r. emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą nadesłać do ZUS zaświadczenie płatnika składek potwierdzające przychód uzyskany w całym 2010 r. Jeśli składki opłacają sami za siebie (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej) – zobowiązani są dostarczyć w tym terminie własne oświadczenie dotyczące przychodu za ubiegły rok. »
Wniosek o odroczenie składek za XI