Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie umowy o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie umowy o pracę.
Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
Aktualizacja: 10.09.2014
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy na czas określony są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Czy zostaną wprowadzone nowe przepisy regulujące okresy wypowiedzenia umów terminowych? »
Zasady stosowania wypowiedzenia zmieniającego
Aktualizacja: 02.09.2014
W trakcie zmian organizacyjnych w spółce często zachodzi potrzeba nie tylko redukcji części personelu czy stanowisk pracy, lecz także konieczność zmiany warunków zatrudnienia bądź wynagrodzenia pozostałych pracowników. Na co należy zwrócić uwagę, aby wymuszona przez pracodawcę zmiana ustaleń zawartych w umowie nie skutkowała sporem w sądzie pracy? »
Kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika?
Aktualizacja: 05.08.2014
Pracownik na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie przed zwolnieniem. Ochrona ta nie jest jednak ochroną bezterminową. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? »
Zwolnienie pracownika z powodu choroby
Aktualizacja: 22.07.2014
Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie choroby. Są jednak okoliczności, w których przedłużająca się choroba pracownika może poskutkować utrata zatrudnienia. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu choroby? »
Aktualizacja: 11.10.2018
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Jak należy wykorzystać to uprawnienie w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana? W jaki sposób udziela się urlopu w okresie wypowiedzenia? »
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma
Aktualizacja: 15.05.2019
W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. »
Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?
Aktualizacja: 12.05.2014
Pracownik może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę na okres próbny, umowę na czas nieokreślony oraz umowę na czas określony, jeśli została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i przewidziano w niej możliwość jej wypowiedzenia. Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę? »
Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?
Aktualizacja: 18.06.2014
Wypowiedzenie umowy o pracę to zwykły tryb jej rozwiązania. Prawo pracy nie wskazuje jednak, ile czasu od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia pracodawca ma na jego dokonanie. W odniesieniu do tego zagadnienia wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy. »
Aktualizacja: 29.04.2014
Co kryje się pod tym pojęciem i jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zwolnieniem monitorowanym? Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w ten sposób utracili zatrudnienie? »
Zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika
Aktualizacja: 15.04.2014
Istnieją sytuacje, w których pracownik może zostać zwolniony z uwagi na przyczyny o charakterze obiektywnym. Skrócenie okresu wypowiedzenia pociąga za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie pracodawcy i powoduje wliczenie okresu, za który pracownik otrzymał odszkodowanie do stażu pracy. »
Skuteczne doręczenie wypowiedzenia
Aktualizacja: 15.04.2014
O skuteczności doręczenia każdego oświadczenia woli, np. wypowiedzenia umowy o pracę decyduje to, czy jego adresat miał faktyczną i skuteczną możliwość zaznajomienia się z jego treścią. »
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 08.04.2014
Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne. »
Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony
Aktualizacja: 11.09.2014
Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zmianie ulegną przepisy Kodeksu pracy, które różnicują okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i na czas nieokreślony. Trybunał uznał tę regulację za niezgodną z prawem Unii Europejskiej ze względu na jej dyskryminujący charakter. W konsekwencji wyroku Trybunału osoby zatrudnione na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia. »
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę
Aktualizacja: 21.03.2014
Przyczyny będące podstawą wypowiedzenia umowy o prace przez pracodawcę nie zostały określone wprost w przepisach prawa pracy. Od prawidłowości ich wskazania zależą uprawnienia przysługujące pracownikowi. »
Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 05.03.2014
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone wprost w przepisach kodeksu pracy. Pracodawca i pracownik w określonych przypadkach mają możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w umowie o pracę. »
Wniosek o odroczenie składek za XI