Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagradzanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagradzanie.
Kiedy się należy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy
Aktualizacja: 20.12.2008
Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w sytuacjach związanych z koniecznością stawienia się pracownika przed różnymi organami i instytucjami. W rzadkich przypadkach pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi za czas takiego zwolnienia. Najczęściej jednak pracownik będzie mógł dochodzić rekompensaty pieniężnej za utracone wynagrodzenie od organu (instytucji), który go wezwał. »
Dodatek do wynagrodzenia przyznawany na pewien czas
Aktualizacja: 20.12.2008
Chcielibyśmy dodatkowo wynagrodzić pracowników zaangażowanych w sporządzenie bilansu. Planujemy przyznać tym pracownikom w regulaminie wynagradzania dodatek bilansowy do wynagrodzenia. Do dodatku mieliby jednak prawo tylko w tych miesiącach, w których sporządza się bilans. W naszej firmie jest to okres od stycznia do marca. Z początkiem kwietnia automatycznie traciliby prawo do dodatku i nie otrzymywaliby go do grudnia włącznie. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? »
Dodatek stażowy a okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
Aktualizacja: 20.12.2008
Jesteśmy publicznym ZOZ. W obowiązującym w naszym zakładzie regulaminie nie uregulowano szczegółowo kwestii dotyczącej zaliczania okresów nieświadczenia pracy do stażu pracy wliczanego do dodatku za wysługę lat. Czy w takiej sytuacji do okresu, od którego jest uzależniona wysokość dodatku stażowego, powinniśmy wliczać okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? »
Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"
Aktualizacja: 31.12.2008
W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić mu „trzynastkę”. Czy temu pracownikowi rzeczywiście przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne? »
Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika
Aktualizacja: 22.12.2008
Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać? »
Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika
Aktualizacja: 08.12.2008
Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać? »
Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"
Aktualizacja: 19.12.2008
W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia. »
Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord
Aktualizacja: 19.12.2008
W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord? »
Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)
Aktualizacja: 19.12.2008
Członek zarządu spółki może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę i mieć na tej podstawie wszystkie przywileje i obowiązki pracownika. »
Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa
Aktualizacja: 08.12.2008
Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Pracownik samorządowy przez pierwsze 2 miesiące 2007 r. był zatrudniony w jednostce samorządowej. Od marca 2007 r. w trybie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych został przeniesiony służbowo do innej jednostki samorządowej. Powstaje problem, który pracodawca ma mu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za pierwsze 2 miesiące pracy w 2007 r. - ten dotychczasowy czy ten, do którego pracownik został przeniesiony? »
Wynagradzanie pracowników w UE
Aktualizacja: 19.12.2008
Pracodawcy unijni mają pewną swobodę w kształtowaniu wynagrodzeń swoich pracowników. Muszą jednak przestrzegać pewnych ogólnych założeń i zasad. »
Wynagrodzenie urlopowe przy zmiennych składnikach pensji
Aktualizacja: 19.12.2008
Wynagrodzenie pracownika za urlop nie powinno różnić się od wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie świadczył pracę. »
Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy
Aktualizacja: 19.12.2008
Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy. »
Kara umowna przy zakazie konkurencji
Aktualizacja: 08.12.2008
Zamierzam rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę oraz dodatkowo zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji. Czy w ramach tej umowy mogę wprowadzić zapis o karze umownej na wypadek, gdyby pracownik naruszył zakaz po ustaniu stosunku pracy oraz dowolnie ukształtować wysokość tej kary? - pyta Czytelnik z Torunia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »