Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop wypoczynkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop wypoczynkowy.
Aktualizacja: 05.10.2011
Uprawnienie pracownika do wypoczynku jest jego prawem konstytucyjnym. Każdy pracownika ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Niekiedy pewne zdarzenia wymuszają przesuniecie urlopu. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu. Ponadto na dodatkowy urlop mogą liczyć funkcjonariusze publiczni. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Urlop taki przewidziano w sytuacjach zmiany przez pracownika pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego odpoczynku. Ma to na celu regenerację siły po całym roku intensywnej pracy. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Urlop uzupełniający polega na dodatni do liczby dni urlopu wypoczynkowego, kolejnych dni. Dzieje się tak w ściśle określonych przypadkach. »
Aktualizacja: 19.09.2011
Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent przysługuje nie tylko za niewykorzystany urlop w roku bieżącym, ale również za niewykorzystane urlopy w latach poprzednich. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Okresy odpoczynku to czas, jaki pracodawca musi zapewnić pracownikowi na regenerację sił po pracy. Okres tej przerwy w pracy nie może być przerwany. »
Aktualizacja: 05.10.2011
Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. »
Czy pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu urlopu
Aktualizacja: 15.12.2008
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Następnie otrzymałem od niego kolejne pismo - udzielił mi w okresie wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego zarówno zaległego, jak i bieżącego. Czy pracodawca mógł tak postąpić i bez mojej zgody wysłać mnie na urlop? »
Czy pracodawca może odmówić przesunięcia terminu urlopu
Aktualizacja: 15.12.2008
W lipcu 2007 r. pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży i zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2007 rok w 2008 roku, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński zakończy się 16 czerwca 2008 r. Podczas urlopu macierzyńskiego pracownica kontaktowała się z kadrami i podtrzymywała chęć korzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Obecnie, kilka dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, pracownica oświadczyła, że zamierza rozpocząć pracę 17 czerwca, a z urlopu wypoczynkowego skorzysta kilka miesięcy później. Ze względów organizacyjnych jest to dla nas problem, poza tym jest to urlop zaległy pracownicy. Czy możemy wysłać ją na urlop 17 czerwca? »
Czy pracodawca zapłaci za przesunięcie terminu urlopu
Aktualizacja: 15.12.2008
Zgodnie z ustalonym w zakładzie pracy planem urlopów pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy na początku czerwca. Ze względu na pilne potrzeby pracodawcy, termin jego rozpoczęcia został jednak przesunięty. Czy w tej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy pokrycia strat finansowych, jakie poniósł w związku z planowanym urlopem? »
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 31.12.2008
Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem przysługującym pracownikowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę i niewykorzystania w naturze należnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania umowy. »
Urlop dodatkowy niepełnosprawnego a rozwiązanie stosunku pracy
Aktualizacja: 15.12.2008
Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop. »
Urlop wypoczynkowy po wychowawczym
Aktualizacja: 15.12.2008
Powrót do pracy pracownika lub pracownicy po urlopie wychowawczym może spowodować problemy w ustaleniu jego prawa do urlopu wypoczynkowego. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?