Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlop macierzyński. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlop macierzyński.
Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego
Aktualizacja: 29.03.2011
W ściśle określonych sytuacjach pracownica może zrezygnować z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. »
Aktualizacja: 14.03.2011
Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu? »
Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?
Aktualizacja: 09.11.2012
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady. »
Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 02.03.2011
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie. »
Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych
Aktualizacja: 21.02.2011
Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. »
Aktualizacja: 04.02.2011
Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu 3 września 2010 r. urodziła dziecko. Od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim. Z tego tytułu pobierała również zasiłek macierzyński. Na urlopie macierzyńskim przebywała do 20 stycznia 2011 r. 13 stycznia br. złożyła wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni oraz wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy w wymiarze 1/2 etatu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy? »
Aktualizacja: 31.01.2011
Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną? »
Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów
Aktualizacja: 20.01.2011
Od 1 stycznia 2011 r. wydłużono czas, kiedy ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Po zmianie przepisów mają oni prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o przysposobieniu dziecka. »
Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński
Aktualizacja: 17.01.2011
W styczniu 2011 r. nasza pracownica przyjęła na wychowanie dwoje dzieci w wieku 2 i 6 lat. Jednocześnie złożyła w sądzie opiekuńczym wniosek o ich przysposobienie, a w firmie – wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński? »
Niższe składki za matki powracające do pracy
Aktualizacja: 10.01.2011
Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu. »
Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku
Aktualizacja: 17.11.2011
Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim. »
Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne
Aktualizacja: 22.12.2010
Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione? »
Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego
Aktualizacja: 21.09.2011
Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 08.12.2010
ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński. »
Aktualizacja: 24.11.2010
Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? »
Wniosek o odroczenie składek za XI