Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rodzicielstwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rodzicielstwo.
Zmiana zasad wypłacania becikowego
Aktualizacja: 05.03.2010
Do końca 2011 r., aby otrzymać "becikowe" wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - przewiduje nowela ustawy dotycząca zasad wypłacania "becikowego" przyjęta przez Sejm. »
W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta
Aktualizacja: 22.02.2010
Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt? »
Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy
Aktualizacja: 04.03.2010
Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. »
Zmiana przepisów określających zasady wypłacania becikowego
Aktualizacja: 03.03.2010
Podczas debaty w Sejmie w dniu 3 marca kluby PO i PiS poparły projekt ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego. Jeśli wejdzie ona w życie, do końca 2011 r., aby otrzymać becikowe, wystarczy udowodnić jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży. »
Czy można przerwać zasiłek macierzyński na czas pobytu starszego dziecka w szpitalu
Aktualizacja: 17.02.2010
Pracownica od 10 grudnia 2009 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem 23 grudnia 2009 r. trzeciego dziecka. 7-letnia córka pracownicy 10 lutego 2010 r. miała wypadek i jest w szpitalu. Czy w związku z wykorzystaniem przez pracownicę 56 dni zasiłku macierzyńskiego i pobytem starszego dziecka w szpitalu może ona wystąpić o przerwanie zasiłku macierzyńskiego i wznowić wypłatę tego zasiłku po wyjściu dziecka ze szpitala? »
Aktualizacja: 17.02.2010
Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację? »
Świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka
Aktualizacja: 17.09.2020
Rodzicom dziecka przysługuje becikowe w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Należy się ono po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. »
Bezrobotni rodzice będą mogli zdobyć nowy zawód
Aktualizacja: 24.02.2010
90 bezrobotnych rodziców z terenu Małopolski będzie mogło bezpłatnie zdobyć nowy zawód dzięki programowi "Praca Przyjazna Rodzicom". Projekt finansowany jest w ramach unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). »
Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem
Aktualizacja: 10.02.2010
Czy pracownik ma prawo do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, w sytuacji gdy była żona korzysta z 2 dni opieki nad synem, a pracownik domaga się korzystania z opieki nad drugim jego dzieckiem urodzonym w nowym wolnym związku? »
Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników
Aktualizacja: 10.02.2010
Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy. »
Czy trzeba opłacać składki od zlecenia wykonywanego przez pracownicę na urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 10.02.2010
Z pracownicą naszej firmy, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim, chcemy zawrzeć umowę zlecenia. Praca na podstawie umowy zlecenia zacznie się w trakcie urlopu macierzyńskiego i będzie trwała po powrocie pracownicy do pracy. Czy od przychodu ze zlecenia będziemy musieli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Co z ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego? Jak rozliczać składki odprowadzane za pracownicę i jak wykazywać te składki w raportach miesięcznych? »
Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
Aktualizacja: 14.02.2010
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat. »
Aktualizacja: 04.02.2010
Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.). »
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 11.02.2010
W przypadku rozwiązania z pracownicą w ciąży umowy o pracę z naruszeniem prawa po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnej wysokości, pod warunkiem stwierdzenia tego naruszenia prawomocnym wyrokiem sądu. »
Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej
Aktualizacja: 10.02.2010
Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »