Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu renta z tytułu niezdolności do pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące renta z tytułu niezdolności do pracy.
Dodatkowy dochód podczas pobierania renty socjalnej
Aktualizacja: 23.05.2016
Osoby, które mają przyznaną rentę socjalną mogą otrzymywać dodatkowe dochody, m.in. podjąć zatrudnienie oraz łącznie pobierać rentę socjalną z rentą rodzinną. Powinny jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. »
Praca w kilku krajach UE a emerytura
Aktualizacja: 02.12.2015
Obywatele Unii Europejskiej, którzy pracowali w kilku krajach, otrzymają emeryturę z każdego z nich. Osoba, która otrzymuje świadczenia z danego państwa i zmieni swoje miejsce zamieszkania, przesiedli się do drugiego państwa nie traci swoich świadczeń. »
Zasady przyznawania świadczeń rehabilitacyjnych
Aktualizacja: 19.11.2015
Świadczenie rehabilitacyjne jest uprawnieniem ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Ubezpieczony powinien wiedzieć jakie warunki musi spełnić by owe świadczenie zostało mu przyznane. »
Kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?
Aktualizacja: 21.10.2015
Pracodawca, co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki. »
Aktualizacja: 16.10.2015
Dane ZUS wskazują, że w lipcu rentę rodzinną pobierało 1,27 mln osób, a jej średnia wysokość wyniosła 1,8 tys. zł. Ustawa wyraźnie wskazuje, którzy członkowie rodziny zmarłego mogą liczyć na rentę. »
Jakie świadczenia wypłaca ZUS?
Aktualizacja: 09.10.2015
Świadczenia z ZUS mogą mieć różną formę, tj. pieniężną (renty, zasiłki, emerytury) i rzeczową (sprzęt rehabilitacyjny, świadczenia w naturze). Ubezpieczonemu mogą przysługiwać m.in. zasiłek macierzyński, wyrównawczy, opiekuńczy. »
Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?
Aktualizacja: 07.10.2015
Renta to okresowe lub dożywotnie świadczenie pieniężne, zapewniające osobie uprawnionej środki utrzymania w określonych sytuacjach życiowych. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić w celu nabycia renty? »
Niezdolność do pracy a składki ZUS
Aktualizacja: 29.09.2015
Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? »
Renta szkoleniowa dla osób niezdolnych do pracy
Aktualizacja: 07.09.2015
Renta szkoleniowa przysługuje osobom niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Z danych ZUS wynika, że obecnie na rentach z tytułu niezdolności do pracy przebywa ok. miliona Polaków, a ich liczba stopniowo się zmniejsza. »
Pomoc finansowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
Aktualizacja: 13.01.2015
Dorosłe osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą liczyć na pomoc finansową (renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, zasiłek celowy specjalny, specjalny zasiłek opiekuńczy), opiekę w domu i poza nim, dofinansowanie z PFRON i NFZ oraz dopłaty do zatrudnienia. »
Czy w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje renta?
Aktualizacja: 27.09.2011
Ubezpieczonemu, który stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje renta. Renta wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI