Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu regulamin wynagradzania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące regulamin wynagradzania.
W jaki sposób ustalać premię w samorządzie
Aktualizacja: 17.07.2009
Obecne przepisy o pracownikach samorządowych umożliwiają wprowadzanie premii dla pracowników samorządowych. Jaką konstrukcję przykładowo może przybrać taka premia, abyśmy nie mówili o jej uznaniowości? Chcielibyśmy, aby świadczenie to mogło być otrzymywane niezależnie od dobrej woli kierownika jednostki, po spełnieniu założonych kryteriów. Czy obecnie w samorządzie można wprowadzić takie świadczenie? »
Czy w umowie o pracę można pominąć składnik wynagrodzenia zapisany w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 31.07.2009
Zawarliśmy z pracownicą sklepu umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Ustaliliśmy wynagrodzenie zasadnicze, ale pominęliśmy premię prowizyjną za utargi, którą przewiduje regulamin wynagradzania, ze względu na brak doświadczenia pracownicy. Ustaliliśmy ustnie, że jeżeli pracownica będzie dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, to przedłużymy jej umowę i będzie również otrzymywała premię. Czy postąpiliśmy prawidłowo? »
Zasady wypłacania wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.09.2011
Wynagrodzenie za pracę jest dla większości osób pracujących rzeczą najważniejszą i najbardziej motywującą do pracy. Jakie są zatem podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia za pracę? »
Wynagrodzenia pracowników samorządowych
Aktualizacja: 18.05.2009
Wprowadzenie nowych przepisów o pracownikach samorządowych nałożyło na pracodawców obowiązek wydania regulaminów, w których muszą ustalić wymagania kwalifikacyjne oraz szczegółowe zasady wynagradzania dla swoich pracowników. »
Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych
Aktualizacja: 30.04.2009
Od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady wynagradzania pracowników samorządowych. W zależności od podstawy zatrudnienia (na podstawie wyboru, powołania, umowy o pracę) pracowników tych obejmują różne zasady wynagradzania. »
Obowiązki pracodawców przy zatrudnieniu 20 pracowników
Aktualizacja: 06.04.2009
Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zobowiązany jest m.in. do wprowadzenia regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania oraz do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »
Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej
Aktualizacja: 03.04.2009
W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro? »
Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach
Aktualizacja: 01.04.2009
Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa? »
W jaki sposób można zmieniać przepisy wewnątrzzakładowe
Aktualizacja: 01.04.2009
Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza pracodawców do zmiany obowiązujących w zakładzie przepisów wewnętrznych, np. regulaminu pracy czy regulaminu wynagrodzeń. Dokonując zmiany przepisów wewnętrznych pracodawcy mogą pozbawić pracowników dodatkowych świadczeń, które były im przyznane na podstawie wewnątrzakładowych regulacji. »
Zawieszenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 30.03.2009
Zatrudniamy 150 pracowników. W bieżącym roku z powodu złej sytuacji finansowej firmy chcielibyśmy zawiesić fundusz świadczeń socjalnych. Czy możemy to zrobić i w jaki sposób? »
W jaki sposób zmienić termin wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 09.03.2009
W naszym zakładzie pensje są wypłacane do ostatniego dnia miesiąca za miesiąc bieżący. Teraz chcemy przesunąć termin wypłaty wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca. Termin wypłaty określa u nas regulamin wynagradzania. W jaki sposób to zrobić? Czy konieczne są wypowiedzenia zmieniające? Jaka jest procedura zmiany terminu wynagrodzenia, jeśli jest on określony w umowie o pracę? »
Czy od dodatku za niepalenie w czasie pracy naliczać składki na ubezpieczenia
Aktualizacja: 09.02.2009
Jesteśmy w trakcie prac nad zmianą regulaminu wynagradzania. Zamierzamy wprowadzić nowy motywacyjny składnik wynagrodzenia - miesięczne premie za niepalenie papierosów w godzinach pracy. Premię będziemy finansować ze specjalnie utworzonego w firmie funduszu w wysokości 8% przychodu z zysku firmy. Czy powinniśmy premie wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »
Czy można zawiesić wypłacanie premii i nagród przewidzianych w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 06.02.2009
Nasz zakład pracy przeżywa poważne trudności ekonomiczne. Obowiązujący w naszej spółce regulamin wynagradzania gwarantuje pracownikom bardzo wysokie świadczenia w postaci premii regulaminowych i nagród uznaniowych. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość czasowego zawieszenia stosowania tego regulaminu? W jaki sposób można to zrobić? »
Czy muszę wprowadzać regulamin wynagradzania?
Aktualizacja: 20.09.2011
Moja firma się rozrasta. Obecnie zatrudniam 25 pracowników. Czy w związku z tym muszę wprowadzić regulaminu wynagradzania? »
Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 02.02.2009
Czy nasza pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym zachowuje prawo do podwyżki inflacyjnej, jeśli sposób i zasady jej naliczania są ustalone w regulaminie wynagradzania w następujący sposób: „(...) Wynagrodzenie zasadnicze pracownika podlega corocznie, w lutym danego roku, waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej ogłaszany przez GUS za rok poprzedzający waloryzację (...)”? »
Wniosek o odroczenie składek za XI