Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie
Aktualizacja: 21.04.2010
Zjawisko mobbingu wpływa przede wszystkim na zdrowie i psychikę poszkodowanego pracownika. Nie można jednak zapominać o konsekwencjach dla pracodawcy i negatywnym wpływie na reputację i funkcjonowanie firmy. Aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi, należy nauczyć się rozpoznawać to zjawisko i mieć świadomość skutków, jakie niesie ze sobą jego występowanie. »
Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika
Aktualizacja: 26.04.2010
Nasz pracownik do 14 sierpnia 2009 r. pobierał wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 15 sierpnia 2009 do 10 maja 2010 r. Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 16 listopada 2009 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Pracownik zmarł 16 lutego 2010 r., tj. w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy mamy obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną dla rodziny byłego pracownika? »
Do czego zobowiązany jest przedsiębiorca powierzający pracę cudzoziemcowi?
Aktualizacja: 02.09.2011
Nie tylko cudzoziemcy muszą spełnić określone warunki, aby mogli pracować w Polsce. Również podmioty chcące zatrudnić cudzoziemca i starające się zezwolenie na pracę muszą spełnić pewne wymagania. »
Czy powołanie może być poprzedzone konkursem? (art. 68(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Co do zasady, powołanie na określone stanowisko jest czynnością władczą i z reguły z nikim nie konsultowaną. Kodeks pracy daje jednak możliwość przeprowadzenia konkursu przez powołaniem. »
Czym jest stosunek pracy na podstawie powołania? (art. 68)
Aktualizacja: 28.09.2011
Stosunek pracy najczęściej nawiązuje się poprzez podpisanie umowy o pracę między pracodawcą a pracownikiem. Możliwe są jednak także inne podstawy jego powstania. »
Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu pracy do powołania (art. 69)
Aktualizacja: 28.09.2011
Stosunek pracy na podstawie powołania podlega w zasadzie przepisom, które regulują umowny stosunek pracy, czyli taki który powstał na podstawie umowy o pracę. Z pewnymi jednak wyjątkami. »
Odwołanie ze stanowiska (art. 70)
Aktualizacja: 28.09.2011
Organem uprawnionym do odwołania pracownika z zajmowanego stanowiska jest organ, który go powołał, nawet gdy pracownik w okresie powołania świadczy pracę na rzecz innego podmiotu. »
Stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 76)
Aktualizacja: 28.09.2011
Stosunek pracy na podstawie mianowania jest pozaumownym stosunkiem pracy regulowanym przepisami szczególnymi. »
Stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (art. 77)
Aktualizacja: 28.09.2011
Szczególną cechą stosunku pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę jest jego ścisłe powiązanie z członkostwem w danej spółdzielni. »
Stosunek pracy na podstawie wyboru (art. 73)
Aktualizacja: 28.09.2011
Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy. »
Sytuacja odwołanego w okresie wypowiedzenia i po jego upływie (art. 71)
Aktualizacja: 28.09.2011
Zgodnie z konstrukcją prawną odwołania równoznacznego z wypowiedzeniem umownego stosunku pracy pracownik może zostać pozbawiony stanowiska wcześniej niż upłynie okres wypowiedzenia. »
Zwrot kosztów podróży służbowej
Aktualizacja: 03.05.2010
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. »
Mobbingowanie pracownika w wieku przedemerytalnym
Aktualizacja: 28.04.2010
Jestem pracownikiem w wieku przedemerytalnym, zatrudnionym na stanowisku administracyjno-biurowym. Od trzech miesięcy pracodawca nie zleca mi wykonywania pracy, twierdząc, że źle wykonuję swoje obowiązki i nie ma do mnie zaufania. Moje stanowisko pracy zostało przeniesione z pokoju trzyosobowego i obecnie pracuję sam, nie mając kontaktu z innymi pracownikami. Takie zachowania są dla mnie krzywdzące. Czy pracodawca może tak postępować i nie zlecać mi pracy do wykonania? »
Tysiące miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom
Aktualizacja: 03.05.2010
Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ. »
Badania okresowe i kontrolne jako część akt osobowych pracownika
Aktualizacja: 13.09.2011
Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania. »
Wniosek o odroczenie składek za XI