Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. »
Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikom za niedostarczanie wody do picia
Aktualizacja: 08.12.2008
Nie zapewniam pracownikom (zatrudnionym w tzw. normalnych warunkach) dostępu do wody zdatnej do picia ani innych napojów. Zamierzam wypłacać im za to ekwiwalent pieniężny w wysokości 30 zł miesięcznie. Czy ekwiwalent ten będzie podlegał obciążeniom podatkowo-składkowym? »
Czy odprawa jest zwolniona ze składek i podatku
Aktualizacja: 22.12.2008
Z dniem 31 marca br. nasza firma rozwiązuje umowę o pracę z dyrektorem finansowym. Dyrektorowi na mocy porozumienia stron mamy wypłacić odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Czy odprawa ta będzie opodatkowana i oskładkowana? »
Obciążenia podatkowe i składkowe wielkanocnych bonów towarowych
Aktualizacja: 20.12.2008
Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane? »
Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.
Aktualizacja: 08.12.2008
Bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce z o.o. nie jest jednoznaczna z pozbawieniem możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Za zobowiązania spółki odpowiadają wówczas solidarnie z nią członkowie zarządu. »
Rozliczenie dotacji na wynagrodzenia
Aktualizacja: 22.12.2008
Podatkowe rozliczenie dotacji na wynagrodzenia pracowników budzi wiele wątpliwości. »
Wyjazd w celu wykonania umowy-zlecenia
Aktualizacja: 22.12.2008
Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę w celu prawidłowego wykonania zlecenia. Takimi kosztami mogą być m.in. koszty wyjazdów związanych z wykonywaniem umowy. »
Pracownicze koszty uzyskania przychodu (cz.2)
Aktualizacja: 19.12.2008
Przy zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich w umowie o pracę należy określić procentowo część wynagrodzenia odpowiadającą części etatu, kiedy pracownik wykonuje pracę o charakterze twórczym. »
Rozlicznie wynagrodzenia i składek ZUS po 31 grudnia 2007
Aktualizacja: 20.12.2008
Przy rozliczaniu podatku i składek od przychodów wypłaconych po 31 grudnia 2007 r. należy stosować stawki z roku 2008, czyli daty dokonania wypłaty. Będą więc wyższe niż w 2007 r. zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i wyższa kwota zmniejszająca podatek oraz niższa składka na ubezpieczenia rentowe. Stawki te należy stosować do wszystkich wypłat dokonanych od 1 stycznia 2008 r. niezależnie od tego, za jaki okres zostały wypłacone. »
Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej?
Aktualizacja: 22.12.2008
Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia. »
Wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia
Aktualizacja: 04.12.2008
Zawarliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia na przygotowanie wysyłki gadżetów promocyjnych dla naszych kontrahentów. Pracownik po kilku dniach poprosił o skorzystanie z paragrafu umowy zlecenia umożliwiającego mu wskazanie innej osoby, która wykona zlecenie, jeśli zleceniodawca wyrazi na to zgodę. Nasz szef wyraził zgodę i zlecenie wykonuje obecnie znajomy pracownika. Zastanawiamy się, jak w tej sytuacji prawidłowo rozliczyć przychód tej osoby. Czy skoro umowa jest zawarta na pracownika, to od wykonywanego przez jego znajomego zlecenia należy potrącić składki (ma on je opłacane z tytułu zatrudnienia na 1/2 etatu w innej firmie)? Komu wypłacić wynagrodzenie z tytułu wykonywania tej umowy? Czy przychód z tytułu tej umowy doliczyć do PIT-11 pracownika, skoro wynagrodzenie nie jest dla niego przeznaczone? »
Jak wysyłać pracownika za granicę
Aktualizacja: 08.12.2008
Pod koniec 2006 r. firma Skanska w Polsce przy współpracy z jednostkami Skanska w Szwecji, Danii, Norwegii oraz Finlandii rozpoczęła prace nad programem o nazwie „Praca w Skandynawii”. Jest to kompleksowy program wymiany pracowników produkcyjnych między jednostkami Skanska w Europie. »
Opodatkowanie dochodów pracowników delegowanych
Aktualizacja: 19.12.2008
Zasady opodatkowania dochodów polskich pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii regulują przede wszystkim akty prawa wspólnotowego oraz dwustronne umowy międzynarodowe. »
Korygowanie zeznania podatkowego
Aktualizacja: 22.12.2008
Zarówno podatnik, jak i płatnik odpowiadają całym swoim majątkiem za wynikające z zobowiązań podatkowych należności budżetu państwa. W przypadku błędu mają prawo do skorygowania zeznania rocznego. »
Wynagrodzenie pracownika młodocianego
Aktualizacja: 04.12.2008
Prawo do godziwego wynagrodzenia jako podstawowe uprawnienie każdego pracownika przysługuje także pracownikowi młodocianemu. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »