Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu orzecznictwo SN. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące orzecznictwo SN.
Aktualizacja: 22.12.2008
Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. »
Zwolnienie związkowca - jednak możliwe
Aktualizacja: 11.12.2008
W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne. »
Menadżer i zakaz konkurencji (cz. 1)
Aktualizacja: 09.12.2008
Zakaz konkurencji może ze względów praktycznych zostać wpisany jako klauzula w samej umowie o pracę, jednak ze względów bezpieczeństwa pracodawca powinien zawrzeć odrębną umowę. »
Aktualizacja: 16.12.2008
Trwająca nawet wiele tygodni niezdolność do pracy spowodowana chorobą powoduje tylko zmianę w terminie udzielenia urlopu. »
Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej
Aktualizacja: 09.12.2008
Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie. »
Aktualizacja: 09.12.2008
Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak dokładnie należy rozumieć obowiązek pracownika dbania o dobro zakładu pracy? Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za naruszenie tego obowiązku? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy. »
Rozliczanie nadgodzin w podróży służbowej
Aktualizacja: 19.12.2008
Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia ustalonego z uwzględnieniem ilości świadczonej pracy. Odnosi się to także do świadczenia pracy w podróży służbowej. »
"Immunitet" odprawy emerytalnej lub rentowej
Aktualizacja: 14.01.2009
Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę. »
Zwolnienia grupowe - trudny wybór
Aktualizacja: 10.12.2008
Ustalając kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych, pracodawca powinien brać pod uwagę nie tylko ich przydatność do wykonywania pracy, ale także ich sytuację życiową. »
Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu
Aktualizacja: 16.12.2008
Kilku pracowników w naszej firmie ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy za zeszły rok. Chcemy im udzielić tego urlopu zgodnie z przepisami, czyli do końca marca br. Pracownicy jednak odmawiają wykorzystania zaległego urlopu. Czy możemy wysłać pracowników na urlop bez ich zgody? - pyta Czytelniczka z Katowic. »
Prawo do odprawy emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 18.12.2008
Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej, jeżeli pracownik już ją otrzymał, np. w innym miejscu pracy. »
Aktualizacja: 09.12.2008
W przypadku wykazania pracownikowi winy umyślnej odpowiedzialność jego nie ogranicza się tylko do kwoty 3-miesięcznych zarobków, lecz obejmuje obowiązek naprawienia szkody w pełnej wysokości. »
Aktualizacja: 09.12.2008
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił. »
Aktualizacja: 18.12.2008
Uczestnictwo w otwartych funduszach emerytalnych jest obowiązkowe, a obowiązek ten jest zgodny z konstytucją - tak orzekł Sąd Najwyższy. »
Kiedy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające
Aktualizacja: 15.01.2009
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI