Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność materialna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność materialna.
Czy od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników naliczać składki na ubezpieczenia
Aktualizacja: 23.03.2009
Pracownicy magazynu mają zawarte umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Z tytułu tej umowy otrzymują dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Czy od tego dodatku powinniśmy potrącać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »
Aktualizacja: 19.03.2009
Przepisy Kodeksu pracy nie wyłączają możliwości zabezpieczenia wekslowego roszczeń zakładu pracy przeciwko pracownikowi o wynagrodzenie z tytułu szkody w mieniu powierzonym pracownikowi. »
Odpowiedzialność pracodawcy za wyrządzoną szkodę
Aktualizacja: 13.01.2009
Prowadzenie przez pracodawcę działalności na zasadzie ryzyka nie ogranicza się tylko do ryzyka gospodarczego. Obejmuje ono również ryzyko osobowe wiążące się z ponoszeniem odpowiedzialności za działania pracownika. »
„Komórka” służbowa w rękach pracownika
Aktualizacja: 09.01.2009
Służbowy telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych świadczeń pozapłacowych. Pracodawca powinien jednak określić reguły używania takiego sprzętu przez pracownika. Powinny one być zawarte w odrębnej umowie. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Winę nieumyślną można przypisać pracownikowi, który powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego zachowanie doprowadzi do wadliwego wykonania pracy, a mimo to bezpodstawnie przypuszcza, że tego uniknie. »
Jak udzielać pracownikom kar porządkowych
Aktualizacja: 08.12.2008
Pracodawcy mają możliwość nakładania na pracowników kar porządkowych w przypadku naruszania przez nich obowiązków pracowniczych. Zastosowanie odpowiedniej kary porządkowej przez pracodawcę jest wynikiem oceny zachowania pracownika, z którą pracownik może się nie zgodzić i odwołać się od zastosowanej kary. »
Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.
Aktualizacja: 08.12.2008
Bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce z o.o. nie jest jednoznaczna z pozbawieniem możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Za zobowiązania spółki odpowiadają wówczas solidarnie z nią członkowie zarządu. »
Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Aktualizacja: 08.12.2008
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Pracodawcy muszą pamiętać, że za większość z nich grożą surowe kary. »
Szkoda przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych
Aktualizacja: 08.12.2008
Prowadzę firmę budowlaną. Ostatnio pracownicy mojego zakładu pracy zajmowali się remontem prywatnego mieszkania. Na prośbę właścicielki mieszkania, lecz bez mojej zgody, zajęli się również podłączeniem instalacji gazowej do piecyka podgrzewającego wodę w łazience. Po zakończeniu remontu doszło do wybuchu gazu z powodu wadliwie wykonanej instalacji gazowej. Właścicielka mieszkania zażądała ode mnie zrekompensowania poniesionych szkód materialnych, grożąc przy tym, że w przeciwnym wypadku pozwie moją firmę do sądu. Czy w tej sytuacji żądanie odszkodowania powinno być skierowane do mojej firmy? - pyta Czytelnik z Lublina. »
Kradzież rzeczy należących do pracownika
Aktualizacja: 08.12.2008
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który oświadczył, że z jego zakładowej szafki przeznaczonej na rzeczy osobiste pozostawione tam na czas jego pracy, ktoś ukradł mu obrączkę i gotówkę równą miesięcznym jego zarobkom. Teraz żąda ode mnie rekompensaty pieniężnej odpowiadającej wartości straconych rzeczy. Dodam, że z uwagi na charakter jego pracy obrączkę musiał zostawić w szafce, która nie była zamykana na klucz. Czy jako pracodawca odpowiadam za kradzież jego rzeczy? - pyta Czytelnik z Zamościa. »
Roszczenie regresowe w stosunku do pracownika
Aktualizacja: 08.12.2008
Za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej odpowiada pracodawca. Naprawienie szkody uprawnia go do wystąpienia z roszczeniem regresowym wobec pracownika. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Pracownicy mają obowiązek zachowywać w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. »
Zabezpieczenie wekslowe w prawie pracy
Aktualizacja: 08.12.2008
Weksel w prawie pracy może być bardzo silnym instrumentem dyscyplinującym pracownika. Nie zawsze jest on jednak legalny - w zasadzie można zabezpieczyć w ten sposób tylko roszczenia pracodawcy z tytułu wyrządzenia szkody pracowniczej. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Wydajemy pracownikom służbowe laptopy. Ostatnio jeden z pracowników porzucił pracę i nie zwrócił sprzętu. W związku z tym, że wyjechał z kraju, dochodzenie zwrotu komputera będzie dość trudne. Po tym przypadku szef zarządził, że od wszystkich pracowników, którym wydajemy laptopy, należy pobierać kaucję. Czy przepisy zezwalają pracodawcom na zabezpieczenie się w ten sposób? »
Roszczenie regresowe w stosunku do pracownika
Aktualizacja: 13.12.2008
Za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej odpowiada pracodawca. Naprawienie szkody uprawnia go do wystąpienia z roszczeniem regresowym wobec pracownika. »
Wniosek o odroczenie składek za XI