Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Kradzież rzeczy należących do pracownika
Aktualizacja: 21.08.2009
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który oświadczył, że z jego zakładowej szafki przeznaczonej na rzeczy osobiste pozostawione tam na czas jego pracy ktoś ukradł mu obrączkę i gotówkę równą miesięcznym jego zarobkom. Teraz żąda ode mnie rekompensaty pieniężnej odpowiadającej wartości straconych rzeczy. Dodam, że z uwagi na charakter jego pracy obrączkę musiał zostawić w szafce, która nie była zamykana na klucz. Czy jako pracodawca odpowiadam za kradzież jego rzeczy? »
Bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika (art. 16)
Aktualizacja: 28.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić. »
Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))
Aktualizacja: 27.09.2011
Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika. »
Lista członków związku zawodowego
Aktualizacja: 20.08.2009
Uprawnienie pracowników do zrzeszania się w związek zawodowy jest niekwestionowaną gwarancją wolności związkowych najpełniej wyrażoną w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). »
Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny
Aktualizacja: 19.08.2009
Przepisy samorządowe bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje? Czy dodatek specjalny może być obecnie przyznany na czas nieokreślony? »
Wynagrodzenie wspólnika w spółce
Aktualizacja: 21.08.2009
Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja. »
Przywrócenie do pracy po zwolnieniach grupowych
Aktualizacja: 17.08.2009
Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych, powinien w określonych sytuacjach zostać ponownie zatrudniony. Jest to obowiązek pracodawcy. »
Aktualizacja: 02.10.2009
Pracodawca ma obowiązek wprowadzić w zakładzie pracy regulamin pracy, jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a w zakresie organizacji i porządku pracy nie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy. »
Świadectwo pracy - jaką wpisać przyczynę zwolnienia
Aktualizacja: 17.08.2009
Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Jaką informację należy wpisać w ustępie 3 świadectwa pracy. Czy można jako przyczynę wypowiedzenia wpisać art. 52 k.p.? »
Aktualizacja: 17.08.2009
Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym i powinna być wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy. »
Aktualizacja: 17.08.2009
Kodeks pracy definiuje młodocianego jako osobę, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jednocześnie Kodeks zabrania zatrudniania osoby, która nie ukończyła 16 lat. Przed młodocianymi stawia się dwa warunki, aby mogli być zatrudnieni. Muszą wykazać, że ukończyli co najmniej gimnazjum oraz przedstawić świadectwo lekarskie o tym, że wykonywanie danej pracy nie zagraża ich zdrowiu. »
Odpowiedzialność pracodawcy za rzeczy pracownika
Aktualizacja: 17.08.2009
Nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę, że są zobowiązani do roztoczenia pieczy nad rzeczami pracownika wniesionymi przez niego do zakładu pracy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku skutkuje ich odpowiedzialnością majątkową. »
Pracodawca musi wykazać winę pracownika (art. 116)
Aktualizacja: 29.09.2011
Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. »
Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń
Aktualizacja: 11.08.2009
Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich? »
Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)
Aktualizacja: 28.09.2011
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »