Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu niezdolność do pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące niezdolność do pracy.
Jak udowodnić nietrzeźwość pracownika lub pracodawcy
Aktualizacja: 02.02.2010
Do udokumentowania nietrzeźwości bądź odurzenia pracownika lub pracodawcy nie zawsze potrzebne jest badanie krwi czy wydychanego powietrza przez użycie probierza trzeźwości. Wystarczające mogą okazać się zeznania świadków. »
HIV nie może powodować zwolnienia
Aktualizacja: 07.01.2010
Nosicielstwo wirusa HIV, a nawet zachorowanie na AIDS nie może być powodem automatycznego uznania pracownika lub funkcjonariusza publicznego za niezdolnego do pracy – to wnioski z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. »
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS
Aktualizacja: 21.12.2009
Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego. »
Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę
Aktualizacja: 21.12.2009
Podejrzewamy, że jeden z naszych pracowników jest chory na grypę. Pracownik ten jednak twierdzi, że nic mu nie dolega i stawia się codziennie do pracy. Czy możemy odsunąć tego pracownika od pracy, aby nie zarażał pozostałych pracowników? Czy mamy prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych? »
Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 30.11.2009
Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe? »
Aktualizacja: 30.10.2009
Do okresu zasiłkowego należy zaliczać każdą niezdolność do pracy, niezależnie od tego, czy ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego. Od dnia zakończenia każdej z nich należy liczyć odrębnie 60-dniową przerwę między dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą. Jeżeli okres ten nie przekracza 60 dni, zasiłek chorobowy nie przysługuje (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 7/09). »
Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych
Aktualizacja: 23.10.2009
Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych przewiduje zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. »
Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS
Aktualizacja: 16.10.2009
Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika. »
Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92)
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas świadczonej przez siebie na rzecz pracodawcy pracy. W określonych okolicznościach pracownik otrzyma wynagrodzenie, pomimo iż nie pracuje. Do takiej sytuacji zaliczymy chorobę pracownika. »
Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym
Aktualizacja: 16.07.2009
Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika? »
Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży
Aktualizacja: 29.06.2009
Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego? »
Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole
Aktualizacja: 20.09.2011
Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić. »
Aktualizacja: 20.09.2011
Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby? »
Aktualizacja: 21.05.2009
Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem? »
Aktualizacja: 19.09.2011
Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »