Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu emerytury. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące emerytury.
Formy wypłaty emerytur z nowego systemu
Aktualizacja: 22.09.2011
Świadczenia z nowego systemu emerytalnego mają być znacznie niższe niż z systemu dotychczasowego. Poza ich wysokością najważniejszą zmianą są zasady ich obliczania oraz ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wysokości wniesionych składek i wieku przejścia na emeryturę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o formach wypłaty świadczeń emerytalnych z nowego systemu. »
Aktualizacja: 23.09.2011
10 lipca b. mija termin dobrowolnego wyboru otwartego funduszu emerytalnego. Po tym terminie o przyszłości osób, które do tego czasu nie podpiszą umowy z żadnym funduszem zadecyduje losowanie ZUS. »
Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?
Aktualizacja: 22.09.2011
Nowy system emerytalny został wprowadzony w 1999 r., jednak nowe emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2009 r. Otrzymują je osoby, które urodziły się po 1949 roku i przystąpiły do otwartych funduszy emerytalnych. Uczestnikom nowego systemu, którzy nie są członkami OFE, i którzy przechodzą na emeryturę w pierwszych latach jego funkcjonowania przysługuje tzw. emerytura mieszana. Zasady jej przyznawania i obliczania przedstawiamy poniżej. »
OFE: jak się obronić przed nieuczciwymi akwizytorami
Aktualizacja: 23.09.2011
Zamieszania wokół tematu akwizycji w Funduszach Emerytalnych jest sporo. Znany jest nawet pomysł zakazu akwizycji. Skąd on pochodził? Otóż od jakiegoś czasu przy każdym kolejnym transferze okazywało się, że klienci zmieniają fundusze na gorsze. »
Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego
Aktualizacja: 30.06.2010
15 lipca Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustalenie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala wiek emerytalny mężczyzn na 65, a kobiet - na 60 lat. »
Waloryzacja rent, emerytur i płacy minimalnej na 2011 r.
Aktualizacja: 24.06.2010
Członkowie Komisji Trójstronnej nie porozumieli się w czwartek ani w sprawie waloryzacji rent i emerytur, ani podwyżki płacy minimalnej na 2011 r. Do rządowej propozycji, ograniczającej waloryzację i podwyżkę, przychylili się pracodawcy. Związkowcy byli przeciw. »
Aktualizacja: 08.06.2010
W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres? »
Aktualizacja: 07.06.2010
Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury? »
Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym
Aktualizacja: 16.06.2010
Według minister pracy Jolanty Fedak pomysł włączenia do powszechnego systemu emerytalnego służb mundurowych nie jest korzystny ani dla mundurowych, ani budżetu państwa. »
Aktualizacja: 02.06.2010
W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości? »
Nie ma potrzeby podwyższania wieku emerytalnego
Aktualizacja: 16.06.2010
Minister finansów Jacek Rostowski nie widzi konieczności ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego, ale jest zwolennikiem, by na emeryturę przechodzić później niż obecnie. »
Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń
Aktualizacja: 11.06.2010
Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS. »
Będą zmiany w emeryturach mundurowych
Aktualizacja: 14.06.2010
Zmiany w przepisach dotyczących emerytur mundurowych mają nastąpić od 2012 r.; nie będą dotyczyć funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, a jedynie tych, którzy wtedy do niej wstąpią - powiedział w Sejmie wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski. »
Propozycja wypłaty środków zgromadzonych w OFE
Aktualizacja: 07.06.2010
System emerytalny w Polsce jest "mało atrakcyjny i mało przekonujący" dla obywateli. Stąd propozycja, aby po przejściu na emeryturę wypłacać środki powyżej podstawowej kwoty - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. »
Aktualizacja: 01.06.2010
Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z przeszłości. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża i w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. Obecnie w dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta pracownica ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »