| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Koncentracja na innych

Koncentracja na innych

Rozmowa z Emmanuelem Gobillotem, międzynarodowym doradcą i ekspertem w zakresie rozwoju przywództwa

● Czy obecna sytuacja ekonomiczna wymaga nowego modelu przywództwa, o czym słyszy się coraz częściej?

Przyznam, że nie wierzę w całkowicie nowy model przywództwa. W rzeczywistości proponowany przez nas model bazuje na potrzebach organizacji. Uważam, że w wielu przypadkach na równi traktujemy przywództwo ze zdefiniowaniem ról w organizacji i formalnym sposobem działania (modus operandi). Chciałbym podkreślić, że jeżeli z takiego modelu usuniesz ustalony sposób działania, zobaczysz to, co było przedtem i co ściśle wiąże się z faktyczną siłą przywódczą (leadershift) i jej kluczowymi cechami.

● A które uważa Pan za kluczowe?

Najważniejsza jest moim zdaniem zdolność połączenia energii tkwiącej w społecznych sieciach wewnątrz organizacji z osiąganiem wyznaczonych celów. Aby było to możliwe, liderzy nie mogą polegać tylko na swoim doświadczeniu (które okazuje się niewystarczające w warunkach różnorodności zarówno ogólnej, jak i kulturowej), ale raczej powinni budować zaufanie do społecznych sieci, definiować potrzeby organizacji w taki sposób, aby energia ludzi wspierała osiąganie celów. Powinni też nieustannie wspierać dialog w organizacji. W tym kontekście przywództwo jest jeszcze bardziej potrzebne niż dotychczas.

● Dlaczego?

Głównym powodem jest poszukiwanie właśnie w międzyludzkich relacjach inspiracji, bezpieczeństwa dla naszych wizji i planowanych działań. Inny powód tkwi w potrzebie regulacji społecznych sieci. Wikipedia ma Jimmy’ego Walesa, Open Source – Linusa Torvaldsa. Oba te ruchy społeczne mają bardzo wyrazistych liderów, ale funkcja przywództwa zmieniła się. Tradycyjna funkcja lidera dotyczyła zarządzania majątkiem, strukturą i procesami – miała zapewnić konsekwencję rozwoju firmy. W większym stopniu oznaczało to zarządzanie niż przywództwo. Prawdziwe przywództwo w sieciach społecznych tworzone jest przez osoby, które nie mają formalnej władzy, lecz zyskują ją i zdobywają prawdziwy autorytet dzięki ludziom budującym sieci. To jest dużo bardziej otwarta forma przywództwa. I nie opiera się już na przydziale konkretnej roli, ale na wiarygodności i przekonaniu, że za taką osobą warto iść.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »