Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zatrudnianie pracowników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zatrudnianie pracowników.
Prawa pracowników w Unii europejskiej
Aktualizacja: 09.12.2008
Swoboda przepływu osób stanowi jedną z fundamentalnych zasad integracji europejskiej. Nie ma żadnych wątpliwości, że przemieszczanie pracowników pozbawione bariery granic wewnątrz Wspólnoty stanowi siłę napędową rozwoju gospodarczego państw członkowskich. »
Wady i zalety umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 13.12.2008
Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu. »
Aktualizacja: 29.01.2009
Chciałbym zatrudnić w mojej firmie trzech studentów w wieku 21, 25 i 28 lat na umowę o pracę lub na umowę zlecenia. Jakiemu ubezpieczeniu będą podlegać w przypadku zawarcia z nimi umowy o pracę oraz w przypadku zawarcia umowy zlecenia? Czy trzeba będzie odprowadzać składki na ubezpieczenia, jeżeli z jednym z nich (w wieku 25 lat) zawrzemy jednocześnie umowę o pracę i umowę zlecenia? »
Aktualizacja: 29.01.2009
Chcielibyśmy zatrudnić pracownika z UE. Czy istnieje jakaś instytucja, która może nam w tym pomóc? »
Aktualizacja: 22.12.2008
Dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia może wykonywać pracę lub inne zajęcia zarobkowe. Z pracy dzieci mogą jednak korzystać tylko podmioty zajmujące się działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową (art. 3045 k.p.). »
Aktualizacja: 13.12.2008
Prawo unijne nie ingeruje w kwestie zatrudniania pracowników. Ustala jednak pewne minimalne wytyczne, które muszą być przestrzegane w krajach członkowskich. »
Ochrona pracy młodych pracowników
Aktualizacja: 13.12.2008
Dbanie o dobro pracowników młodocianych odbywa się nie tylko na gruncie prawa krajowego, ale także europejskiego. »
Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej
Aktualizacja: 15.12.2008
Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie? »
Uprawnienia pracownicze przy samozatrudnieniu
Aktualizacja: 13.12.2008
Niejednokrotnie po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą pracownik decyduje się na podpisanie z nim umowy zlecenia. Mimo zatrudnienia cywilnoprawnego zleceniobiorca nie traci wielu przywilejów pracowniczych. »
Fakultatywne postanowienia w umowie o pracę
Aktualizacja: 13.12.2008
Przepisy prawa pracy określają pewne niezbędne elementy umowy o pracę. Strony mogą jednak w umowie zamieścić wiele dodatkowych postanowień. Należy jednak pamiętać, że późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagała zmiany umowy o pracę. »
Aktualizacja: 18.02.2010
Ze zmian zachodzących na rynku pracy wynika konieczność poszukiwania nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z takich form jest praca tymczasowa. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez pracodawcę, którym jest agencja pracy tymczasowej. »
Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy
Aktualizacja: 13.12.2008
Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych. »
Zasady zawierania umowy na okres próbny
Aktualizacja: 13.12.2008
Umowa na okres próbny daje możliwość sprawdzenia pracownika przed zawarciem stałej umowy o pracę. Zawarcie takiej umowy jest niekiedy ograniczone przepisami prawa. »
Jak uzyskać mianowanie na urzędnika Służby Cywilnej
Aktualizacja: 10.12.2008
Tegoroczny egzamin na urzędnika mianowanego odbędzie się już 21 czerwca. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja. Przyjmuje je Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. »
Tylko agencja może kierować pracownika tymczasowego do pracy
Aktualizacja: 10.12.2008
Należy jednak odróżnić zakaz leasingowania pracowników przez pracodawcę użytkownika innemu podmiotowi od dozwolonych sytuacji, w których pracownicy tymczasowi wykonując pracę na rzecz innego podmiotu wciąż pozostają pod kierownictwem pracodawcy użytkownika »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »