reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: wynagrodzenie chorobowe

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie chorobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie chorobowe.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 18.12.2009

Zatrudniliśmy pracownika od 4 maja 2009 r., ponieważ był to pierwszy dzień pracy u nas po świętach majowych. Osoba ta była na zwolnieniu lekarskim od 10 do 19 czerwca 2009 r. Jak powinniśmy wyliczyć dla tego pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy maj traktować jako pełny miesiąc pracy? Czy podstawę ustalić z wynagrodzenia za czerwiec? Pracownik w maju otrzymał 2900,75 zł brutto. Za czerwiec nie znamy jeszcze wysokości wynagrodzenia, ponieważ ma wynagrodzenie zmienne. »

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Aktualizacja: 02.07.2009

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy? »

Podstawa wymiaru zasiłków

Aktualizacja: 01.07.2009

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy? »

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Aktualizacja: 24.06.2009

Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo? »

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 22.06.2009

Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku? »

Choroba nauczyciela akademickiego

Aktualizacja: 16.06.2009

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby? »

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Aktualizacja: 12.06.2009

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego? »

Wynagrodzenie za czas choroby

Aktualizacja: 20.09.2011

Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby? »

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 27.05.2009

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł. »

Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Aktualizacja: 26.05.2009

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę, który równocześnie powadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest architektem. Od listopada 2008 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Okazało się, że z działalności nie brał zwolnienia lekarskiego, ponieważ i tak nie ma prawa do zasiłku. Wypłaciliśmy pracownikowi świadczenia, a teraz ZUS wydał decyzję o zwrocie wypłaconego zasiłku, ponieważ pracownik prowadził działalność w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy słusznie? Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenia? »

Jakie świadczenie przysługuje pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z powodu badań lub pobrania narządów do przeszczepu

Aktualizacja: 21.05.2009

Pracownik zdecydował się oddać nerkę chorej córce. Ma 35 lat, dlatego przysługuje mu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Teraz został skierowany na szczegółowe badania, a jeżeli wyniki będą dobre - na pobranie nerki. Czy za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak powinien udokumentować okres nieobecności w pracy w związku z badaniami, a potem przeszczepem? »

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 15.05.2009

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę. »

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi, gdy początek jego zwolnienia lekarskiego przypada na przepracowany dzień

Aktualizacja: 28.04.2009

Pracownik 15 kwietnia przepracował cały dzień. Po pracy udał się do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie na 7 dni od 15 do 21 kwietnia. Czy pracownikowi za ten przepracowany dzień przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy powinniśmy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę? »

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Aktualizacja: 24.04.2009

Pracownik jest zatrudniony u nas i w drugim zakładzie pracy. W naszej firmie jest pracownikiem ochrony i pracuje na portierni. W drugiej firmie pracuje jako magazynier. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni, które przedstawił w drugim zakładzie pracy. Nam powiedział, że nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ praca, którą u nas wykonuje, nie wpływa na stan jego zdrowia. Czy możemy w tym przypadku dopuścić pracownika do pracy? Jeżeli tak, to czy powinniśmy wymagać od niego jakiegoś dodatkowego dokumentu? »

Czy pracownica ma obowiązek wykorzystać przed porodem dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego

Aktualizacja: 21.04.2009

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na czas nieokreślony. Na 25 kwietnia 2009 r. ma wyznaczoną datę porodu. Ostatnio dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 26 marca do 25 kwietnia 2009 r. Czy pracownica ma obowiązek rozpocząć urlop macierzyński na dwa tygodnie przed porodem i w związku z tym powinniśmy jej w tym czasie wypłacić zasiłek macierzyński, czy za cały okres zwolnienia powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie za czas choroby? Jest to pierwsze zwolnienie lekarskie pracownicy. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama