Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składki ubezpieczeniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składki ubezpieczeniowe.
Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu
Aktualizacja: 31.12.2008
Jeżeli faktycznie praca na podstawie umowy o pracę nakładczą jest wykonywana tylko w szczątkowym zakresie, taka umowa może zostać uznana za niezgodną z zasadami uczciwego obrotu i przez to nieważną. Taka umowa nie rodzi też skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., III UK 75/07). »
W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii
Aktualizacja: 31.12.2008
Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych. »
Można zaskarżyć odmowę wydania zaświadczenia
Aktualizacja: 20.12.2008
Odmowa wydania zaświadczenia przez ZUS musi mieć formę decyzji. Ubezpieczony może wówczas odwołać się do sądu pracy. »
Nowe formularze dla refundacji i dofinansowania
Aktualizacja: 20.12.2008
Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe, obowiązujące od stycznia 2008 r. formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma środków pieniężnych. »
Aktualizacja: 20.12.2008
Kilkoro pracowników naszej firmy czasowo pracuje w Niemczech, ale nadal opłacamy za nich składki w Polsce. Jaka jest obecnie minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wysłanych do pracy za granicę? Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia za grudzień 2007 r., które wypłaciliśmy w styczniu 2008 r.? »
Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 20.12.2008
Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? »
Jak osoba pracująca może leczyć się w Niemczech
Aktualizacja: 31.12.2008
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Bez potwierdzenia jego posiadania polski pracownik może mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę i dostępem do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. »
Przy potrąceniach z wynagrodzeń odliczamy składkę zdrowotną
Aktualizacja: 15.12.2008
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia za pracę, potrąceń z wynagrodzenia pracownika dokonuje się po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wynika z najnowszej interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie jest to pełny katalog obowiązkowych odliczeń. Przy wyliczaniu kwoty wolnej należy bowiem uwzględnić także składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. »
PFRON refunduje składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników
Aktualizacja: 20.12.2008
Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS. »
Czy można opłacać składki od niższej podstawy
Aktualizacja: 20.12.2008
Od 5 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z działalności zgłosiłem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i moje wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Z końcem stycznia moja umowa o pracę zostanie rozwiązana i z działalności będę opłacał za siebie także składki na ubezpieczenia społeczne. Dowiedziałem się, że będę mógł opłacać składki od niższej podstawy. Czy uprawnienie to jest ograniczone czasowo? Jakie druki powinienem złożyć do ZUS? »
Obowiązki pracodawcy wobec ZUS po rozstaniu się z pracownikiem
Aktualizacja: 31.12.2008
Zakończenie współpracy między pracodawcą a pracownikiem może przybierać różne formy. Bez względu na przyczynę i formę rozwiązania umowy o pracę każdy pracownik powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego) i z ubezpieczenia zdrowotnego. »
Ile można potrącić z wynagrodzenia w 2008 roku
Aktualizacja: 15.12.2008
Sposób dokonywania potrąceń zależy głównie od rodzaju należności. Od ich charakteru uzależnione jest, ile maksymalnie pracodawca może zabrać i jakie minimum powinno pracownikowi pozostać. »
Czy zmiana liczby ubezpieczonych w trakcie roku ma wpływ na składkę wypadkową
Aktualizacja: 20.12.2008
Jaką składkę wypadkową powinien płacić w 2008 roku płatnik, który prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2006 r. i w 2006 roku zatrudniał średnio 15 osób. Następnie stan zatrudnienia został zmniejszony. Płatnik opłacał za rok składkowy od 1 kwietnia 2007 r. składkę w wysokości 1,20 proc., zgodnie z przynależnością do sekcji K. Czy płatnik postąpił prawidłowo, opłacając składkę w wysokości 1,20 proc. pomimo zmniejszenia stanu zatrudnienia? »
Kto zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studentów
Aktualizacja: 31.12.2008
Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do tego ubezpieczenia i nie może być zgłoszony do niego jako członek rodziny. »
Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 4)
Aktualizacja: 20.12.2008
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »