Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przedawnienie roszczeń. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przedawnienie roszczeń.
Kiedy przerywa się bieg przedawnienia roszczenia? (art. 295)
Aktualizacja: 29.09.2011
Terminy w prawie pracy nie mogą być przedłużane lub skarane przez czynności prawne. Mogą jednak wystąpić okoliczności, które spowodują przerwanie biegu przedawnienia. »
Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia ze stosunku pracy? (art. 291)
Aktualizacja: 02.10.2011
Zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. »
Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)
Aktualizacja: 02.10.2011
Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne. »
Przedawnienia roszczeń (art. 291-295)
Aktualizacja: 02.10.2011
W dziale czternastym ustawodawca uregulował przedawnienia roszczeń, czyli okoliczności, gdy nie pracodawca lub pracownik nie mogą już dochodzić roszczenia. »
Przedawnienie zadłużenia w ZUS
Aktualizacja: 29.05.2009
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał mi pismo wzywające do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z lat 1999-2000. Kiedy takie należności ulegają przedawnieniu? »
Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych
Aktualizacja: 19.02.2009
Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 31 marca następnego roku. Pracodawca, który nie udzieli urlopu wypoczynkowego do końca kwartału następnego roku, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł. »
Przedawnienie roszczeń w prawie pracy
Aktualizacja: 12.01.2009
Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. »
Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu
Aktualizacja: 09.12.2008
Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie ulega przedawnieniu. Ma ono bowiem charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy. »
Termin przedawnienia roszczeń pracownika z tytułu wypadku przy pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a jeżeli w wyniku takiego wypadku pracownik doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy dodatkowego odszkodowania, renty uzupełniającej lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dochodzenie tych roszczeń jest ograniczone w czasie, jako że ulegają one przedawnieniu. »
Wniosek o odroczenie składek za XI