Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik niepełnosprawny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik niepełnosprawny.
Aktualizacja: 10.05.2011
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen etat ma obowiązek zatrudnić odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych. Jeśli jednak tego nie robi, płaci tzw. kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych. Pod pewnymi warunkami może jednak wysokość płaconej „kary” zmniejszyć. »
Aktualizacja: 28.04.2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują dwa nowe rozporządzenia ważne dla pracodawców, którzy chcą uzyskać z PFRON (za pośrednictwem starosty) zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych lub zwrot odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy dla takiego pracownika. Zasadnicza zmiana dotyczy opinii, jaką wydaje Państwowa Inspekcja Pracy, a która przesądza o przyznaniu pracodawcy bądź o odmówieniu prawa do zwrotu kosztów. »
Wyższe dofinansowanie dla osób posiadających tzw. schorzenie szczególne
Aktualizacja: 19.04.2011
Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń zwiększa się o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych. »
Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych
Aktualizacja: 10.04.2011
Wzór wniosku o zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, niezbędną dokumentację oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków określa rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych. »
Miesięczne i roczne informacje dla PFRON - nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 07.04.2011
Dzisiaj, 8 kwietnia, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie określa wzory informacji INF-1, INF-Z oraz INF-2. »
System orzekania o niepełnosprawności
Aktualizacja: 17.03.2011
Nadzór Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności polega m.in. na kontroli orzeczeń co do ich zgodności z zebranymi dokumentami lub obowiązującymi przepisami. »
Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 17.03.2011
Od 2 lat nieprzerwanie zatrudniamy 26 pracowników, w tym 8 osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 osoby – o umiarkowanym i 1 osobę – o znacznym. W związku z tym posiadamy status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, stosownie do treści art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czy w związku z ostatnimi nowelizacjami tej ustawy przy niezmienionym stanie zatrudnienia utrzymamy swój status? »
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy
Aktualizacja: 09.03.2011
Pracodawcy nie będą już otrzymywać dopłat do wynagrodzeń pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, jeśli mają oni ustalone prawo do emerytury. Zasada ta obowiązuje od 1 marca 2011 r. Jest to kolejne w tym roku ograniczenie dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. »
Nowe wzory deklaracji składanych do PFRON
Aktualizacja: 09.03.2011
Znane już są nowe wzory deklaracji DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b, DEK-W, DEK-R i DEK-Z składanych przez pracodawców do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). »
Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia
Aktualizacja: 04.03.2011
Pracodawcy nie mają już prawa do dofinansowania pensji zatrudnionej osoby lekko lub umiarkowanie niepełnosprawnej, która ma prawo do emerytury. »
Jakie obowiązki z zakresu bhp ma pracodawca zatrudniający rencistę na umowę zlecenia
Aktualizacja: 01.03.2011
Chcemy zatrudnić do ochrony mienia osoby na podstawie umowy zlecenia. Wśród kandydatów jest niepełnosprawny rencista. Jakie zadania ma pracodawca w zakresie bhp dla tej grupy pracowników? Czy możemy zatrudnić tę osobę? »
Formy realizacji rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych
Aktualizacja: 21.02.2011
Osoba niepełnosprawna może uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, jeśli zostanie skierowana przez lekarza opiekującego się nią, a w warsztacie rehabilitacyjnym– gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. »
Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne
Aktualizacja: 21.02.2011
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych pracodawcy rezygnują z zatrudniania dużej ilości osób niepełnosprawnych. »
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 15.02.2011
Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia? »
Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie
Aktualizacja: 04.02.2011
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o rehabilitacji jest dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które ulegnie obniżeniu lub podwyższeniu w zależności od stopnia niepełnosprawności danego pracownika. »
Wniosek o odroczenie składek za XI