Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem
Aktualizacja: 13.09.2011
Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące? »
Prawa i obowiązki stron wynikające z przedwstępnej umowy o pracę
Aktualizacja: 13.09.2011
Zgodnie z artykułem 389 kodeksu cywilnego przez umowę przedwstępną jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. »
Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze
Aktualizacja: 13.09.2011
Jak wiadomo, staż pracy u danego pracodawcy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, czy wysokość odprawy. Nie można jednak zapominać o ogólnym stażu pracy pracownika, gdyż również z nim związane są pewne uprawnienia. »
Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego
Aktualizacja: 19.08.2010
Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł. »
Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika
Aktualizacja: 25.08.2010
Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem? »
W jaki sposób rozmawiać z odchodzącym pracownikiem?
Aktualizacja: 16.08.2010
Jestem menedżerem ds. personalnych w firmie produkcyjnej. Od lat funkcjonujemy z powodzeniem na rynku, ale ostatnie półtora roku nie należało do najlepszych. Mamy do czynienia z wieloma odejściami, a przecież polityka firmy sprzyja stabilizacji i rozwojowi. Nasze działania zawsze zdawały egzamin i mogliśmy szczycić się niewielką fluktuacją kadr, a teraz wszystko wymyka się spod kontroli. Jestem pewna, że nie chodzi o zarobki, ponieważ pracownicy podejmują zatrudnienie u konkurencji na podobnych warunkach. Przyznam, że decyzje o zwolnieniach nie są dla mnie całkiem zrozumiałe. »
Umowa o pracę zawarta w święto
Aktualizacja: 14.01.2016
Czy dniem zawarcia umowy może być sobota, niedziela lub święto? Czy umowa może się rozpoczynać np. 1 sierpnia 2010 r. (niedziela), czy powinna być zawarta od pierwszego pracującego dnia miesiąca? Jak w takim przypadku pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu? »
Aktualizacja: 17.08.2010
Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy? »
Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?
Aktualizacja: 17.08.2010
Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń? »
Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia
Aktualizacja: 16.08.2010
Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy. »
Kształcenie kompetencji przyszłych pracowników
Aktualizacja: 16.08.2010
Do 2020 r. liczba polskich studentów ma zmniejszyć się o 40 proc., czyli o około 700 tysięcy1. O specjalistów będzie coraz trudniej. Dlatego już teraz warto pomyśleć o narzędziach kształcenia kompetencyjnego przyszłych pracowników i budowaniu lojalności studentów wobec marki pracodawcy. »
Obliczanie dodatku za nadgodziny
Aktualizacja: 16.08.2010
Wysokość dodatku za nadgodziny jest uzależniona od pory dnia, w której pracownik świadczy pracę oraz od tego, czy jest on wynagradzany stawką stałą czy zmienną. »
Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.09.2011
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. »
Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?
Aktualizacja: 12.08.2010
Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości? »
Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?
Aktualizacja: 12.08.2010
Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »