Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Obowiązek przekazywania pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Aktualizacja: 14.06.2010
Polscy pracodawcy delegujący pracowników do krajów członkowskich UE/EFTA odmawiają przekazania tym pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). »
Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 11.06.2010
Kodeks pracy stanowi, że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chce przedłużyć ten okres do końca sierpnia. »
Jak skutecznie odwołać się od orzeczeń sądu pracy
Aktualizacja: 27.05.2010
Dla pracodawcy odwołującego się od niekorzystnego orzeczenia sądu pracy istotna jest kwestia kosztów postępowania. Jeśli wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł, strona wnosząca odwołanie musi uiścić tzw. opłatę stosunkową w wysokości 5% od żądanej kwoty. »
Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)
Aktualizacja: 29.09.2011
Systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe powinny być przede wszystkim ustalane w układach zbiorowych pracy (ponadzakładowych lub zakładowych) lub w regulaminie pracy. »
Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę
Aktualizacja: 10.06.2010
Rada Ministrów zgodziła się na podwyższenie od 1 stycznia 2011 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). »
Wynagrodzenie za pracę wadliwą
Aktualizacja: 21.09.2011
Zgodnie z podstawową zasadą kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę, która została wykonana. Kodeks przewiduje także, że praca powinna być wykonana w sposób sumienny i staranny. »
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie
Aktualizacja: 21.09.2011
W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Zasadniczo wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. »
Jak prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na okres próbny
Aktualizacja: 07.06.2010
Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę, zarówno terminową, jak i bezterminową. Umowa ta ma na celu sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania danej pracy. »
Presenteeism, czyli nieefektywna obecność w pracy
Aktualizacja: 21.05.2010
Obserwuję w biurze niepokojące zjawisko. Wielu pracowników mimo przeziębienia czy przewlekłych dolegliwości zdrowotnych przychodzi do pracy. Niestety, popełniają oni wiele błędów, łatwiej się denerwują, mają problemy z koncentracją i komunikacją. Co zrobić? Czy odesłać chorych pracowników do domu, czy lepiej aby mimo choroby przychodzili do pracy? Czy to zjawisko posiada nazwę i czy można mu przeciwdziałać? »
Z czego składa się wynagrodzenie?
Aktualizacja: 21.09.2011
Wynagrodzenie najczęściej składa się z części stałej i części ruchomej. Część stałą wynagrodzenia stanowią płaca zasadnicza oraz stałe dodatki, natomiast część ruchoma jest uzależniona od ilości pracy, sposobu jej wykonywania oraz osiągniętych efektów. Ruchomą część wynagrodzenia najczęściej stanowią premie, nagrody lub prowizje. »
Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony
Aktualizacja: 13.09.2011
Polecenie wykonania pracy może mieć wpływ na zawarcie kolejnych umów tak na czas określony jak i na nieokreślony. »
Na jakie ryzyka narażony jest pracodawca zatrudniający pracownika?
Aktualizacja: 13.09.2011
Stosunek pracy został zdefiniowany w art. 21 §1 Kodeksu pracy i zgodnie z nim, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Czy to jednak wszystko? »
Jak potraktować nieobecność pracownika w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego
Aktualizacja: 21.05.2010
Jeden z naszych pracowników przebywał na urlopie wypoczynkowym we Włoszech. Nie dotarł do pracy po urlopie ze względu na wstrzymanie ruchu lotniczego. Zadzwonił do nas, że spóźni się do pracy 2 dni, ponieważ zamiast samolotem wraca do Polski koleją. Jak potraktować te 2 dni nieobecności pracownika w pracy? Czy przysługuje mu za nie wynagrodzenie? »
Podstawowe cechy stosunku pracy
Aktualizacja: 13.09.2011
Przepis art. 22 § 1 kodeksu pracy stanowi, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. »
Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?
Aktualizacja: 13.09.2011
Umowa o pracę na okres próbny może być korzystna dla obu stron stosunku pracy. Dla pracodawcy, ponieważ będzie mógł poznać bliżej pracownika i jego kwalifikacje, a także zdecydować, czy właśnie kogoś takiego szuka, a dla pracownika, ponieważ w ten sposób może on zapoznać się z firmą i warunkami pracy i zdecydować, czy tego właśnie oczekuje. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »