Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Aktualizacja: 23.11.2010
Zaproponowaliśmy kilku naszym pracownicom, aby podczas swojego urlopu przychodziły do pracy i pomogły koleżankom z zaprzyjaźnionego działu nadrobić zaległości. Czy możliwe jest zatrudnienie na umowę-zlecenie naszych pracownic w czasie ich urlopu? Czy w tej sytuacji urlop ulega przesunięciu? »
POPON pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy
Aktualizacja: 02.12.2010
Od kilku lat Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi wiele działań informacyjnych i szkoleniowych oraz pomaga osobom niepełnosprawnym w skutecznym znalezieniu pracy. W projekcie „Furtki do rynku pracy” osoby niepełnosprawne znajdą odpowiednią dla siebie ofertę szkoleniową i edukacyjną. »
Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron
Aktualizacja: 23.11.2010
Jeden z dyrektorów naszego zakładu jest zatrudniony na podstawie powołania. 20 października br. zwrócił się do nas z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 listopada 2010 r. Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę, czy musi być wypełniona wynikająca z Kodeksu pracy procedura odwołania równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę temu pracownikowi? »
Urlop dla niepełnosprawnego pracownika
Aktualizacja: 28.11.2010
Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony? »
Aktualizacja: 24.11.2010
Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? »
Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego
Aktualizacja: 23.11.2010
We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 30.11.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in.: obsługę programu Płatnik, bhp, zasiłek macierzyński, ulgi w spłacie należności z tytułu składek. »
Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 01.12.2010
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może rozwiązać umowę w tym trybie w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, także w okresie wypowiedzenia. »
Aktualizacja: 28.11.2010
Niebieska karta UE to zezwolenie udzielone obywatelowi państwa trzeciego uprawniające go do pobytu oraz pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji na terytorium państwa członkowskiego UE. »
Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika
Aktualizacja: 30.11.2010
W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat. »
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw
Aktualizacja: 30.11.2010
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw. »
Firmowy św. Mikołaj, czyli jakie prezenty i niespodzianki szykują organizacje dla swoich pracowników
Aktualizacja: 28.11.2010
Co roku osoby odpowiedzialne za organizację eventów pracowniczych – a są nimi zwykle pracownicy działu personalnego – zadają sobie pytanie: co ciekawego można przygotować dla pracowników w tym roku, jak ich zaskoczyć, jak przygotować spotkanie świąteczne, w którym nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć? »
Aktualizacja: 23.11.2010
W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych
Aktualizacja: 29.11.2010
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek, 29 listopada, nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym. »
Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy
Aktualizacja: 22.11.2010
Pracownik zarzucił nam, że przeglądamy jego prywatną korespondencję elektroniczną, którą prowadzi on ze służbowego adresu e-mail. Czy mamy prawo sprawdzać bez zgody pracownika taką korespondencję? »
Wniosek o odroczenie składek za XI