Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odprawa pośmiertna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odprawa pośmiertna.
Zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pośmiertnej
Aktualizacja: 02.09.2011
W sierpniu br. wypłaciliśmy po zmarłym pracowniku odprawę pośmiertną małżonce i 21-letniej jego córce, która – jak się później okazało – przerwała naukę ponad rok temu. Czy w tej sytuacji możemy żądać zwrotu odprawy od córki zmarłego pracownika? »
Jakie świadczenia pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego pracownika
Aktualizacja: 24.05.2011
W razie śmierci pracownika pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną oraz wszelkie należności z tytułu umowy o pracę niewypłacone do dnia jego śmierci, bez konieczności oczekiwania na przeprowadzenie postępowania spadkowego. »
Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika
Aktualizacja: 11.04.2011
Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru. »
Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy
Aktualizacja: 21.02.2011
Odprawa pośmiertna i zasiłek pogrzebowy to dwa różne, niezależne od siebie świadczenia wypłacane na podstawie innych przepisów prawa. Dlatego wypłacenie zasiłku pogrzebowego przez ZUS rodzinie zmarłego pracownika nie zwalnia pracodawcy z wypłaty odprawy pośmiertnej. »
Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS
Aktualizacja: 20.12.2010
Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych. »
Świadczenia pracownicze nauczycieli akademickich
Aktualizacja: 07.12.2010
Sposób naliczania, przyznawania i wypłacania świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalno-rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe) dla nauczycieli akademickich reguluje Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zwana dalej Ustawą. »
Podatek i składki od odprawy pośmiertnej
Aktualizacja: 03.08.2010
Żonie i dzieciom zmarłego pracownika będziemy wypłacać odprawę pośmiertną. Czy od tego świadczenia należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? »
Aktualizacja: 26.07.2010
Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, nie posiadał dzieci. Kto w takim razie jest upoważniony do odbioru wynagrodzenia i odprawy pośmiertnej? »
Osoby uprawnione do uzyskania świadczeń po zmarłym pracowniku
Aktualizacja: 30.06.2010
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na małżonka oraz inne osoby uprawnione do uzyskania renty rodzinnej. »
Czy z odprawy pośmiertnej można dokonywać potrąceń
Aktualizacja: 21.05.2010
Niedawno jeden z naszych pracowników stracił życie w wypadku samochodowym. Czy z należnej członkom rodziny odprawy pośmiertnej możemy potrącić niespłaconą przez zmarłego pracownika pożyczkę z zfśs oraz zaliczkę na poczet wynagrodzenia? »
Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika
Aktualizacja: 26.04.2010
Nasz pracownik do 14 sierpnia 2009 r. pobierał wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 15 sierpnia 2009 do 10 maja 2010 r. Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 16 listopada 2009 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Pracownik zmarł 16 lutego 2010 r., tj. w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy mamy obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną dla rodziny byłego pracownika? »
Kiedy odprawa pośmiertna przysługuje od kilku pracodawców
Aktualizacja: 17.03.2010
Nasza firma zawarła porozumienie z innym pracodawcą dotyczące „wypożyczenia” na okres 3 miesięcy jednego z techników produkcji. Pracownik wyraził zgodę na udzielenie mu w naszym zakładzie urlopu bezpłatnego i wykonywanie w tym czasie pracy u innego pracodawcy. Zatrudniony wykonywał pracę u drugiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony (na 3 miesiące) zgodnie z zawartym porozumieniem. Po 2 miesiącach pracy pracownik z powodu ciężkiej choroby zmarł. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłacenia uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej, czy powinien to zrobić pracodawca, u którego pracownik wykonywał pracę w chwili śmierci? »
Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku
Aktualizacja: 02.03.2010
W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek? »
Aktualizacja: 14.09.2009
Pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną rodzinie w razie śmierci pracownika (art. 93 § 1 k.p.). »
Komu przysługuje odprawa pośmiertna? (art. 93)
Aktualizacja: 29.09.2011
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. »
Wniosek o odroczenie składek za XI