| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Czas pracy

Przez jaki okres należy przechowywać ewidencję czasu pracy

Aktualizacja: 04.01.2010

Czy ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 50 lat, jak akta osobowe, czy przez 3 lata? Jaki okres jest prawidłowy? »

Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne

Aktualizacja: 04.01.2010

Na 2010 r. sporządzamy wykaz dni wolnych od pracy z tytułu świąt. Za które święta trzeba oddać pracownikom dodatkowe dni wolne w 2010 r.? Pracownicy pracują w naszym zakładzie od poniedziałku do piątku. »

Czy pracownikom trzeba zapewnić 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, jeżeli pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela

Aktualizacja: 21.12.2009

Mamy problem z zapewnieniem pracownikom odpoczynku tygodniowego w sytuacji, gdy okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę. Czy w takim przypadku pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy może mieć zapewniony 35-godzinny odpoczynek tygodniowy w ten sposób, że ma nieprzerwany odpoczynek tygodniowy od piątkowych godzin popołudniowych przypadających we wcześniejszym okresie rozliczeniowym do poniedziałkowych godzin rannych, które przypadają w nowym okresie rozliczeniowym? Czy konieczne jest przesuwanie harmonogramów tak, aby pracownik miał wolne nieprzerwanie 35 godzin w każdym tygodniu liczonym od niedzieli do soboty okresu rozliczeniowego, który rozpoczyna się w niedzielę? »

Dzień wolny za 26 grudnia 2009 r.

Aktualizacja: 13.12.2009

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w 2009 r. przypadnie w sobotę. Rozliczenie tego dnia wygląda podobnie jak rozliczenie 15 sierpnia 2009 r. – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku także wypadło w sobotę. »

Czy w zakładzie pracy można wprowadzić bezpłatną godzinną przerwę mimo sprzeciwu pracowników

Aktualizacja: 12.11.2009

Chcemy wprowadzić w firmie godzinną niepłatną przerwę dla wszystkich pracowników. Będzie ona obowiązywać w różnych godzinach, w zależności od grupy pracowniczej. Dodatkową przerwę chcemy zapisać w regulaminie pracy. Większość pracowników nie zgadza się na wprowadzenie dodatkowej przerwy, argumentując, że zostaną im pogorszone warunki pracy. Czy mimo braku zgody większości pracowników wprowadzenie takiej przerwy będzie możliwe? W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe. »

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Aktualizacja: 02.11.2009

W naszym zakładzie pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć pracę do 12 godzin na dobę. Czy ich wymiar czasu pracy obniża święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę? Czy możemy im wyznaczyć pracę w święta listopadowe? »

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Aktualizacja: 19.10.2009

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę? »

Ogólny wymiar czasu pracy

Aktualizacja: 19.10.2009

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Nie może on przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w średnio pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. »

Czy czas pracy pracownika mobilnego obejmuje czas podróży oraz przerwy występujące w jej trakcie

Aktualizacja: 16.10.2009

Czas pracy pracownika mobilnego może być liczony od chwili wyjścia z domu do chwili powrotu do domu, wliczając w to czas przejazdu samochodem służbowym do siedziby kontrahenta, a także czas przerwy w podróży przeznaczony np. na posiłek czy odpoczynek w trasie (wyrok Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2009 r., II PK 140/08). »

Przerywany czas pracy

Aktualizacja: 07.09.2009

Problematyka przerywanego czasu pracy została unormowana w art. 139 k.p. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca może dostosować czas pracy do potrzeb zakładu pracy. »

Dojazd do pracy a czas pracy

Aktualizacja: 16.09.2009

Jesteśmy firmą budowlaną. Nasi pracownicy dowożeni są samochodami służbowymi do miejsca pracy, tj. wsiadają do samochodu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 8.00. Czy za czas dojazdu należy się pracownikowi wynagrodzenie czy tylko za czas faktycznej pracy na miejscu? Czasami są też zakwaterowani w hotelu w pobliżu miejsca pracy i wyruszają samochodem służbowym z hotelu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 7.30. Czy za czas dojazdu do miejsca pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie? »

Pogotowie do pracy

Aktualizacja: 20.08.2009

Praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem (stałą cechą) jest oczekiwanie na świadczenie pracy. »

Jak rozliczać czas pracy kierowcy samochodu osobowego w podróży służbowej

Aktualizacja: 20.11.2009

Kierowca samochodu osobowego pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku. W jednym z dni pracy (środa) wyjechał ze swoim szefem w delegację. Wyjazd nastąpił o godz. 5.00, na miejsce dojechali o godz. 11.00. W godz. od 11.30 do 15.00 szef był na spotkaniu. W tym czasie kierowca miał czas wolny. O godz. 15.00 kierowca wyjechał w drogę powrotną i dojechał do siedziby firmy o godz. 21.30. Czy w tym przypadku doszło do pracy w godzinach nadliczbowych? Czy naruszyliśmy przysługujące pracownikowi okresy minimalnych odpoczynków dobowych? »

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Aktualizacja: 04.08.2009

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin. »

Ile czasu powinna trwać przerwa na posiłek

Aktualizacja: 20.11.2009

Jestem pracownicą firmy zajmującej się księgowością. Wiem, że na 6 godzin pracy przypada 15 minut przerwy na posiłek. Jestem zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy. Jakiej długości przerwa przysługuje mi w takiej sytuacji? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »